Follow by Email

wtorek, 1 kwietnia 2014

KATAR U NIEMOWLAKA

        Po pierwsze - Katar u niemowlaka to częsta choroba i wyjątkowo zaraźliwa infekcja. Pierwszym jej objawem jest rozdrażnienie. Potem z nosa zaczyna cieknąć przezroczysta, gęsta wydzielina. Zatkany w ten sposób nosek utrudnia oddychanie, przeszkadza w jedzeniu, spaniu i w zabawie.        Po drugie - banalny katar może u dziecka wywołać bolesną infekcję uszu , zapalenie zatokzapalenie oskrzeli, a nawet zapalenie płuc. Powodem jest to, że niemowlę przez większość czasu leży na pleckach, więc wydzielina z nosa łatwo spływa do gardła, a stamtąd trafia do oskrzeli lub ucha, gdzie może powodować stan zapalny. Dlatego kataru u niemowląt nigdy nie należy bagatelizować, zwłaszcza gdy jest nasilony i towarzyszą mu jeszcze inne objawy. To zawsze jest powód, by iść z dzieckiem do lekarza.         Po trzecie - przewlekły katarek może być objawem alergii a nie wirusa.


Co zrobić jeśli nasze niemowlę dostanie katarku?
-Po pierwsze trzeba udrożnić dziecku nos. W tym celu można zastosować roztwór soli morskiej  lub maść majerankową, którą smarujemy skórę nad górną wargą. Można spróbować też oczyścić przewody nosowe  gumową gruszką ( można nią uszkodzić śluzówki ) lub tzw. aspiratorem do noska ( jest bezpieczniejszy)- chodź większość dzieci tego nie lubi, a na pewno warto zastosować poklepywanie pleców przy ułożeniu dziecka na brzuchu lub wyższe ułożenie główki do snu. Gdyby katar nie przechodził po przysłowiowym tygodniu lub chorobie towarzyszyła gorączka, niepokój lub przeciągający się płacz dziecka, sugerujące zapalenie ucha środkowego czy też duszność, dziecko powinien zbadać lekarz.
- Temperatura w pokoju, gdzie śpi dziecko, nie powinna przekraczać 20–21°C. Dlatego kilka razy dziennie trzeba otwierać okno i wietrzyć mieszkanie. Musimy  tylko uważać, by niemowlak nie przebywał w przeciągu. Gdy w domu grzeją kaloryfery, powietrze jest mocno wysuszone, a to jeszcze bardziej utrudnia  oddychanie. Na kaloryferze warto wtedy zawiesić nawilżacz ( nie można zapomnieć o uzupełnianiu wody) lub połóżyć mokry ręcznik. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża wilgoć również jest niekorzystna, szczególnie dla niemowląt uczulonych na roztocza i pleśnie.
 -Można też przy katarze  rozgrzewać stopy i plecy.  Smarowanie pleców i stópek niemowlaka maściami z dodatkiem olejków eterycznych rozgrzeje dziecko, ułatwi mu oddychanie i złagodzi ewentualny kaszel 


-Poza tym , ważne jest podawanie maluszkowi dużo płynów do picia, dzięki temu wydzielina w nosie będzie bardziej płynna, więc łatwiejsza do usunięcia. 
-Aby ułatwić niemowlakowi oddychanie nocą podczas snu, można wlać na poduszkę lub kołdrę dwie krople olejku eterycznego, np. miętowego albo eukaliptusowego.
-U niemowląt cierpiących na katar można też stosować inhalacje z soli kuchennej.  
 ( pamiętajcie , że inhalator ma specjalną końcówkę dostosowaną dla niemowląt, którą można dokupić w aptece)
http://www.babyair.pl/ tutaj znajdziecie opis porządnego inhalatora dla dzieciaczków poważnie i przewlekle chorych
-Gdy dziecko nie śpi, jak najczęściej powinno się układać je na brzuszku – nawet wtedy, gdy  jest noszone na rękach. Wydzielina łatwiej wówczas wycieka z nosa i można ją szybko usunąć.
- Kilka razy dziennie można też ułożyć maluszka na swoich kolanach w taki sposób, by główkę miał niżej niż reszta ciała. Wtedy złożonąw łódeczkę dłonią powinno się oklepywać plecki dziecka od dołu do góry, po obu stronach kręgosłupa. Oklepywanie plecków niemowlaka pomaga w usuwaniu wydzieliny, która zalega w dolnych drogach oddechowych. 

Moja Tusia ma teraz katar . Dosyć poważny i pani doktor poleciła smarować jej plecki i stópki maścią Pumo Vap, podawać syrop Prospan 2razy 2ml, Clemastinum Hasco 2 razy mililitr na dzień . Tusia ma też zalecone inhalacje .