Follow by Email

środa, 2 kwietnia 2014

PAZNOKCIE - JAK O NIE DBAĆ.

PODSTAWOWE ZASADY:
1.Paznokcie u rąk obcinaj półokrągło, natomiast u nóg należy obcinać na prosto, aby z czasem nie zaczęły wrastać. 2.Pamiętaj, nie usuwaj skórek dookoła paznokcia maluszkowi.
3.U niemowląt najlepiej obcinaj paznokcie podczas snu. Dziecko wtedy jest spokojne i nie wierci się na wszystkie strony, dzięki czemu nie ma możliwości zrobienia mu krzywdy.
4.W przypadku noworodka obcinaj paznokcie nawet 2 razy w tygodniu, bo paznokcie w tym okresie życia dziecka rosną bardzo szybko.


Czym Obcinać?
- specjalnymi nożyczkami dla niemowląt,
- specjalnymi małymi cążkami 
(przed użyciem wysterylizuj je)

KIEDY OBCIĄĆ PO RAZ PIERWSZY?
 U noworodków bardzo często płytka paznokciowa jest zrośnięta z opuszkiem palca cieniutką błonką. Paznokieć jest cieniutki, miękki i bardzo łatwo skaleczyć maluszka podczas obcinania. Lekarze sugerują, aby pierwsze obcinanie odbyło się po około 2-3 tygodniach od urodzenia, kiedy paznokieć troszkę stwardnieje. Jeśli jednak dziecko rodzi się z wyjątkowo długimi paznokciami, nie ma co zwlekać z ich obcięciem.
Za obcinanie paznokci dziecka warto zabrać się tuż po jego kąpieli, by mieć pewność, że palce są czyste.

Co zrobić jeśli nacieło się dziecku skórkę?
Niestety zdarza się to dosyć często. Ważne jest to, aby szybko zareagować. Przemyj wtedy skórę dziecka wodą utlenioną, a następnie owiń zraniony palec czystą chusteczką i tak przez chwilę ją przytrzymaj. W ciągu chwili krwawienie powinno ustąpić. Raczej unikaj owijania palca dziecka bandażem. Dziecko w trakcie spania może przykładać obandażowany palec do ust, i może się udławić bandażem.

Łamliwość paznokcia:
Jeśli paznokcie się rozdwajają lub łamią, smaruj je oliwką lub oliwą z oliwek, która ma działanie wzmacniające. Zmiany na paznokciach i łamliwość może być spowodowana chorobą lub brakiem jakichś składników mineralnych. Dlatego warto wspomnieć o tym swojemu pediatrze podczas wizyty.

Co powinno mamy zaniepokoić:
Białe plamki na płytce paznokcia, tzw. zakwitanie, może świadczyć o niedoborze mikroelementów w organizmie dziecka, sina barwa, może świadczyć o kłopotach z krążeniem. Każdy niepokojący objaw należy skonsultować z pediatrą.