CHRZCINY - JAK TO ZORGANIZOWAĆ?

Chrzest Św. to jedna z najważniejszych imprez niemowlęcych . Co jest istotne w planowaniu chrzcin


TERMIN


Właściwie dzieci można chrzcić przez cały rok, jednak jedne terminy są bardziej oblegane, inne mniej np. bardzo mało rodziców decyduje się na chrzest dziecka w okresie Adwentu i Wielkiego Postu. natomiast  bardzo popularne terminy na chrzest to Wielkanoc, Boże Narodzenie czy Zesłanie Ducha Świętego. W wielu parafiach dzieci do chrztu podaje się np. w pierwszą niedzielę miesiąca. Jeżeli chcecie uniknąć tłumów i marzy wam się bardziej kameralna atmosfera, wybierzcie letnie lub jesienne miesiące. Przygotowując więc chrzciny pierwszym miejscem do którego się udacie powinna być kancelaria parafialna.

Ponadto, czasami można sobie wybrać czy chrzcić na mszy czy po mszy- wybór zależy od rodziców. Ja wolę na mszy bo jest uroczyściej , ale można i po mszy bo jest bardziej kameralnie i rodzinniej.

Planując termin, weźcie także pod uwagę wiek dziecka. Lepiej nie chrzcić niemowlęcia przed pierwszymi szczepieniami (około 6. tygodnia życia), zwłaszcza jeśli na chrzcinach będzie dużo gości, w tym także małe dzieci. Weź pod uwagę, że: dwu-trzymiesięczny maluch najpewniej prześpi całą ceremonię, a nawet (z przerwami na karmienie) uroczystość rodzinną - nie będzie zatem zmęczony. Starsze niemowlę jest odporniejsze fizycznie i lepiej radzi sobie z nadmiarem bodźców. Jednak już około roku dziecko jest na tyle ruchliwe i ciekawskie, że trudno mu będzie usiedzieć w miejscu przez całą mszę i wytrzymać na twoich rękach w czasie obrzędu.

ILE DAĆ KSIĘDZU 

Termin ' co łaska " oczywiście wciąż obowiązuje, jednak niektóre parafie mają swoje cenniki albo "utarte" kwoty, które płaci się za Chrzest. Np. w mojej parafii jest to  100 zł. W Przemyślu już np. 150.  Są parafie gdzie ustalona kwota za Chrzest to 500 zł -co moim zdaniem jest już przesadą. Teoretycznie ksiądz powinien udzielić chrztu nawet  za darmo,  ale wtedy może robić problemy co do daty lub  imienia.

FORMALNOŚCI

Gdy wybieramy się do kancelarii parafialnej musimy pamiętać o zabraniu do wglądu dowodów osobistych , aktu urodzenia dziecka, aktu sakramentu małżeństwa, gdyż niektórzy księża tego wymagają. Na chrzest chrzestni muszą przybyć z zaświadczeniem, że są katolikami. Czasami potrzebne są też kartki od spowiedzi świadczące o odbyciu sakramentu pojednania przez rodziców i chrzestnych.
UWAGA: 
  • Jeśli chrzest ma się odbyć poza parafią zamieszkania, o formalności trzeba zadbać dużo wcześniej ze względu na długi czas oczekiwania na odpowiedź z kurii diecezjalnej.

CHRZESTNI - KOGO WYBRAĆ

Według prawa kościelnego matką i ojcem chrzczonego dziecka może być:

  • Wierzący i praktykujący katolik.
  • Osoba bierzmowana.
  • Człowiek stanu wolnego lub w związku sakramentalnym.
  • Najlepiej osoba pełnoletnia, która jest na tyle dojrzała, by sprostać obowiązkom rodzica chrzestnego (np. w razie śmierci rodziców ma za zadanie zadbać o wychowanie dziecka w wierze katolickiej).
  • Ktoś, kto nie jest bezpośrednio spokrewniony w linii prostej z dzieckiem - rodzeństwo, rodzice, dziadkowie - nie mogą być rodzicami chrzestnymi.

Wybierając chrzestnych zwróćmy uwagę na to z kim mamy dobry kontakt i wybierzmy to rodzeństwo albo tych przyjaciół, którzy przyłożą się do roli a nie znikną z życia dziecka, bo później takiemu dziecku może być przykro przy np. komunii.




SZATKA I ŚWIECA


Chrzczone dziecko należy zaopatrzyć w szatkę, czyli białą serwetkę lub koszulkę (zwykle kupuje ją matka chrzestna) i świecę, tzw. gromnicę, którą w czasie chrztu zapala ojciec chrzestny od paschału w kościele (zwykle kupuje ją chrzestny).
Obecnie na internecie można kupić szatki z haftem imiennym, które stanowią fajną pamiątkę dla dziecka kiedy ono urośnie.


UBRANIE NA CHRZEST

Rodzice- ubiór elegancki, ale nie za ciemny.
Dziecko- klasyczny biały strój do kupienia w sklepie : sukienka dla dziewczynki , garniturek dla chłopca, po kościele można dzidzię przebrać w zwykły bawełniany strój 

GDZIE PRZYJĘCIE

Przyjęcie można urządzić w domu bądź w lokalu.
Dom - zastanów się czy masz na tyle zastawy stołowej, krzeseł i miejsca dla kilkunastu gości. Poproś przyjaciółkę o pomoc w gotowaniu i sprzątaniu.
Lokal -  drogo, ale najwygodniej. Nie trzeba się o nic martwić, wszystko przygotują za ciebie. 
Catering do domu- modnie, ale i nie tanio. Kosztami wyjdzie jedynie o parę złotych taniej jak w lokalu a mniej wygodnie.

MENU - tort, obiad dwu-daniowy , danie gorące, owoce , placki, wędliny do chleba, 3 sałatki, soki , napoje, alkohol -opcjonalnie np. tort winny owocowy, rosół, 2 rodzaje mięsa z ziemniakami, gołąbki lub pyzy z sosem pieczarkowym, sałatka gyros, warstwowa i jarzynowa


GOŚCIE

Kogo zaprosić na przyjęcie chrzcielne? Najlepiej – najbliższych. Chrzciny to nie wesele czy komunia, uroczystość coraz częściej obchodzona jest w otoczeniu najbliższych – rodziców, rodzeństwa, chrzestnych dziecka i najbliższych przyjaciół.
PRZEBIEG TYPOWEGU CHRZTU 


Na początku ksiądz prowadzący Chrzest zwraca się do rodziców z pytaniem:
– Jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?

Rodzice podają wybrane imię, np. Julia, lub dwa imiona – Marek Aureliusz, Ewa Magdalena, itp.

Ksiądz następnie pyta rodziców:
- O co prosicie Kościół święty dla...? tutaj pada imię dziecka.

Rodzice odpowiadają:
- O Chrzest.


W tym momencie kapłan rozpoczyna właściwą ceremonię i mówi:
– Prosząc o Chrzest dla Waszego dziecka przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go   
w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłował Boga i bliźniego, jak nauczył nas Jezus 
Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?

Rodzice odpowiadają:
– Jesteśmy świadomi, lub tak, jesteśmy tego świadomi.


Po tej deklaracji ksiądz zwraca się do rodziców chrzestnych:
– A wy, Rodzice chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu obowiązku?

Rodzice chrzestni odpowiadają:
– Jesteśmy gotowi.


Kapłan zwraca swe następne słowa do dziecka:
– Pada imię dziecka, np. Ewo Magdaleno, wspólnota chrześcijańska przyjmuje was z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę was znakiem Krzyża, a po mnie naznaczą was tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela twoi rodzice i chrzestni.

Po tych słowach ksiądz zbliża się do dziecka i kreśli na czole dziecka znak krzyża, po nim to samo czynią rodzice wraz z chrzestnymi.

Po wykonaniu znaku krzyża na czole dziecka, kapłan rozpoczyna mszę świętą, która ma przebieg normalny aż do momentu kazania, po którym następuje faktyczny obrzęd Chrztu Świętego. Tutaj ważną rolę odgrywają chrzestni, matka chrzestna ma przygotowaną białą szatę, a ojciec chrzestny świecę chrzcielną.

Kapłan odmawia modlitwę egzorcyzmu, następnie modlitwę poświęcenia.

Po modlitwach ksiądz zwraca się ponownie do rodziców dziecka i chrzestnych następującymi słowami:
– Drodzy rodzice i chrzestni. Przyniesione przez was dzieci otrzymują z miłości Bożej przez sakrament Chrztu nowe życie z wody i z Ducha Świętego. Starajcie się wychować je w wierze tak, aby zachować w nich to Boże życie od skażenia grzechem i umożliwić jego ustawiczny rozwój. Jeśli więc, kierując się wiarą, jesteście gotowi podjąć się tego zadania, to wspominając swój własny Chrzest, wyrzeknijcie się grzechu i wyznajcie wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to wiara Kościoła, w której wasze dzieci otrzymują Chrzest. Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?

Odpowiadają zgodnie:
– Wyrzekamy się.


Po tym następują następne pytania związane z wiarą: 

Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby zło was nie opanowało?
- Wyrzekamy się.

Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?
- Wyrzekamy się.

Czy wierzycie w Boga Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?
- Wierzymy.

Czy wierzycie w Jezusa Chrystusa?
- Wierzymy.

Czy wierzycie w Ducha Świętego?
- Wierzymy.

Na zakończenie tej części, kapłan mówi:
- Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą, w Chrystusie, Panie naszym.

Wszyscy odpowiadają: 
- Amen.

Teraz następuje punkt ceremonii, podczas którego nastąpi właściwe ochrzczenie dziecka, poprzez polanie jego głowy wodą święconą z chrzcielnicy, ksiądz pyta:
- Czy chcecie aby ,imię dziecka, otrzymała chrzest w wierze Kościoła, którą przed chwilą wyznaliśmy?

- Chcemy.

Po tym potwierdzeniu kapłan chrzci dziecko wypowiadając słowa: imię dziecka, ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Rodzice i chrzestni odpowiadają: 
- Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu…

Kapłan namaszcza czoło dziecka Krzyżmem Świętym, następnie dziecko otrzymuje białą szatę, uprzednio przygotowaną przez matkę chrzestną.

Następuje zakończenie ceremonii Chrztu:
- Imię dziecka stałaś się nowym stworzeniem i przyoblekłaś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomogą ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne.

Wszyscy odpowiadają: 
- Amen.


Teraz zaczyna się rola chrzestnego, który po słowach kapłana: 
- Przyjmujcie światło Chrystusa; zapala świecę od paschału.


Na koniec ksiądz wypowiada zdanie: 
- Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, rodzice i chrzestni, aby wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze jak dziecko światłości, a trwając w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem z wszystkimi Świętymi w niebie.

Po zakończeniu ceremonii Chrztu świętego następuje dalsza część mszy świętej, podczas której rodzice wraz z chrzestnymi przyjmują komunię świętą.

Po mszy chrzestni udają się do zakrystii, i składają podpis na zaświadczeniu o ich udziale w obrzędzie Chrztu świętego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz