Follow by Email

czwartek, 10 kwietnia 2014

KUPKA - JAK POWINNA WYGLĄDAĆ, CO JEST NORMALNE A CO NIE

SMÓŁKA -PIERWSZA KUPKA


Oddana w pierwszej dobie, najwyżej dwóchma kolor ciemnozielony, prawie czarny. Zawartość smółki:
- wody płodowe, 

-złuszczone nabłonki skóry dziecka,

- śluz i 

- różne substancje z rozwijających się narządów i gruczołów trawiennych.

Jest jej bardzo dużo. Jest kleista i nie ma zapachu. Może wynosić od 5 do 10 dag. 

To m.in. z jej wydalaniem związany jest spadek masy ciała dziecka w pierwszych dobach. 

STOLCE PRZEJŚĆIOWE

Gdy dzidzia je mleko matki, pojawiają się tzw. stolce przejściowe o różnym zabarwieniu, od zielonobrunatnych, przez zielono żółte po zupełnie żółte. W stolcach przejściowych mogą być widoczne pasemka śluzu i grudki niestrawionego pokarmu. Są one wodniste a często spienione. Wpływ na to ma duża fermentacja laktozy w jelicie grubym oraz zawartość w mleku matki siary, która rozluźnia kupkę.

KOLOR KUPKI ZALEŻY OD SPOSOBU KARMIENIA I STANU ZDROWIA.

KUPKI NIEMOWLĄT KARMIONYCH PIERSIĄ
Karmienie piersią powoduje, że kupki mają konsystencję rzadkiej papki ciasta naleśnikowego lub musztardy, o zapachu serwatki czyli kwaśnym i w kolorze żółtym lub jego odcieniach - brązowym, pomarańczowym, seledynowym. Mogą zawierać kłaczki ściętego mleka. Gdy kupka ma kontakt z powietrzem, zmienia kolor na zielony. Taki niemowlak wypróżnia się kilka razy na dobę albo nie robi tego przez kilka dni. Czasem będzie obfita, czasem znikoma. Jednak gdyby osesek był niespokojny, miał wzdęty brzuszek i mały apetyt, zgłoś się z nim do pediatry.

KUPKI NIEMOWLĄT KARMIONYCH SZTUCZNIE
Wówczas kupka niemowlęcia jest jasnobrązowa albo jasnożółta, ma konsystencję margaryny i zgniły zapach. Malec wypróżnia się żadziej, robi kupę od jednego do czterech, pięciu razy na dobę. Niekiedy jest twarda i zbita, a malec, wypróżniając się, stęka albo płacze. Taki stan świadczy o tym, że niemowlę ma zaparcie, spowodowane bądź zbyt gęstą mieszanką (kiedy do wody wsypałaś za dużo proszku) albo też źle dobranym mlekiem. W takich przypadkach warto częściej poić dziecko, można też – w porozumieniu z lekarzem – zmienić mieszankę na taką zawierającą probiotyki i prebiotyki, które usprawniają pracę przewodu pokarmowego. Warto również zrobić maluchowi ciepły okład i pomasować brzuszek.

Niepokojące objawy


  • zielone stolce albo stolce z domieszką zieleni. Zazwyczaj nie są powodem do niepokoju, ale jeśli są niewielkie i pojawiają się przez dłuższy czas, mogą być wynikiem niedożywienia dziecka.
  • stolce wodniste i cuchnące, połączone z brakiem apetytu i wymiotami. U niemowlęcia biegunka pojawia się nagle i jest groźna dla życia z powodu szybkiej utraty płynów ustrojowych, czyli odwodnienia. Konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska, do pediatry warto zabrać zabrudzoną pieluszkę zapakowaną w woreczek foliowy.
  • zaparcia Jeśli w ciągu kilku dni maluszek nie robi żadnej kupki, nie ma powodu do zmartwień. Kiedy jednak dziecko ma twardy brzuszek, męczą go gazy i marudzi, może to świadczyć o zaparciu. Stolec jest wtedy twardy, zbity. Niemowlę karmione mieszanką należy wtedy więcej poić, gdyż najczęstszą przyczyną zaparć jest niedobór płynów w organizmie dziecka. Niekiedy lekarze zalecają wcześniejsze wprowadzenie do diety soków owocowych oraz okłady z ciepłej pieluszki na obolały brzuszek. Można także masować delikatnie brzuszek niemowlęcia podczas zmiany pieluchy. Nie wolno natomiast podawać niemowlęciu żadnych preparatów przeczyszczających na własną rękę. Jelitom trzeba po prostu dać czas na samowolne wypróżnienie.
  • alergia  Ciemnozielone, spienione kupki, krew w postaci żyłek i śluz mogą być oznaką alergii lub nietolerancji pokarmowej. Obejrzyj także całe ciało dziecka - jeżeli zauważysz na nim wysypkę, to alergia jest bardzo prawdopodobna. Umów się na wizytę u pediatry, który najpewniej skieruje dziecko do alergologa.
  • czarna kupka Kiedy maluch przyjmuje preparaty żelaza z powodu anemii, jego stolce mogą być bardzo ciemne, prawie czarne i bardziej niż zwykle zbite.
  • biaława kupka To poważne ostrzeżenie organizmu o nieprawidłowościach związanych z wątrobą lub drogami żółciowymi, koniecznie skonsultuj się z pediatrą.
  • Śluz w kupie Może wystąpić w okresie rozszerzania diety dziecka jako objaw przejściowy. Może być także objawem stanu zapalnego lub alergii, jeżeli śluzu jest dużo i pojawia się często to koniecznie skonsultuj się z pediatrą.
  • krew Krew nie zawsze zmienia kolor kupy na czarny albo ciemnozielony. Czasem widać ją gołym okiem – wygląda jak strzępki, kłaczki, nitki albo ciemne punkciki. Może pochodzić z pękniętego naczynka (jeśli osesek ma zaparcia), ale może być także sygnałem poważniejszego problemu. Nie czekaj na rozwój wypadków i idź z dzieckiem do lekarza.
  • zapach Jeśli kwaśna woń staje się zdecydowanie silniejsza, trzeba się wybrać z malcem do lekarza. Taki objaw może świadczyć o nietolerancji laktozy (cukru mlecznego) albo innego dwucukru (np. sacharozy). Zapach zmienia się (staje się bardziej nieprzyjemny) w momencie, gdy do diety smyka włączamy warzywa, owoce, mięso itd. Jeśli jednak jest wyjątkowo przykry (np. kojarzy się ze zgnilizną), lepiej zapytać o przyczynę lekarza.

Rozszerzanie diety niemowlęcia a kupka
Z chwilą, gdy menu niemowlęcia wzbogaca się o nowe produkty, jego stolce zmieniają kolor, zapach i konsystencję. Przewód pokarmowy dziecka musi przywyknąć do nowego rodzaju pożywienia. Do trawienia włączają się enzymy odpowiadające za stałe pokarmy, a wynikiem ich działania jest nowy rodzaj kupki. Jeżeli stolec ma postać kulek, kozich bobków lub plasteliny, oznacza to, że organizm dziecka jest jeszcze nieprzygotowany na dany produkt i z jego podaniem warto zaczekać kilka tygodni.