Follow by Email

poniedziałek, 7 kwietnia 2014

ROTAWIRUSY -SZCZEPIENIE

Co to jest rotawirus?

Na całym świecie, także w Polsce, rotawirus jest najczęstszą – choć nie jedyną – przyczyną zachorowań na ostrą biegunkę o cięższym przebiegu u dzieci do 5. roku życia . 
Choroba objawia się:
  • wymiotami 
  • biegunką 
  • gorączką.

Odwodnienie dużego stopnia wymaga leczenia w szpitalu (dożylne podawanie płynów – kroplówka).

Wirus jest bardzo zakaźny. Na skórze, powierzchni przedmiotów oraz mebli może przetrwać od kilku do kilku nastu godzin, dlatego dość łatwo przenoszony jest na rękach lub przez skażone zabawki i inne przedmioty codziennego użytku . Największe ryzyko wystąpienia ciężkiej biegunki dotyczy dzieci w pierwszych 3 latach życia. Najwięcej zachorowań i hospitalizacji z powodu biegunki rotawirusowej notuje się w okresie od późnej jesieni do wiosny (listopad–maj).

Kogo szczepić?

Szczepionki są przeznaczone dla wszystkich zdrowych niemowląt od 6. do 24. tygodnia życia, ale pierwszą dawkę należy podać przed ukończeniem 12. tygodnia.
Na kompletne szczepienie składają się 2 lub 3 dawki szczepionki podawane doustnie co 4–8 tygodni, począwszy od 6. tygodnia życia dziecka.
Zarówno przed szczepieniem, jak i po nim możesz normalnie karmić swoje dziecko. Jeżeli Twoje dziecko chorowało na biegunkę rotawirusową, zaszczep je zgodnie z zaleceniami, żeby wzmocnić jego odporność.
WAŻNE: Jeśli Twoje dziecko po szczepieniu wypluło szczepionkę lub ją zwymiotowało, można powtórzyć szczepienie, ale wydaje się, że nie jest to konieczne. Dziecko prawdopodobnie połknęło ilość szczepionki wystarczającą do zapewnienia przynajmniej częściowej ochrony.
Czy szczepić na rotawirusy? Każdy decyduje za siebie, ale moim zdaniem rotawirus można wyleczyć antybiotykiem, więc nie ma potrzeby dawać małemu dziecku kolejnej choroby dodatkowo i taka szczepionka jest zbędna.

KOSZT: łącznie około 900 zł za 3 dawki