Follow by Email

piątek, 4 kwietnia 2014

KOLCZYKI U NIEMOWLĄT

Kiedy przekłuć córeczce uszka? Oto jest pytanie . Właśnie sama się nad nim zastanawiam . Widzę jak panie jadą wózkiem i ich kilku miesięczna córcia ma kolczyki w uszkach. Czy to jednak bezpieczne ? Okazuje się, że nie. Rozmawiałam z wieloma znajomymi i neonatologami na ten temat. Kolczyki u niemowląt są zbędne, niebezpieczne i niepraktyczne. Dlaczego ? Już mówię, przekłuwanie uszu w wieku niemowlęcym może skutkować zakażeniem. Małe dzieciątko ma jeszcze słaby system odpornościowy i nawet niewielka infekcja może wywołać stan zapalny wymagający antybiotyków. Niestety, przekłute uszka trudno utrzymać w sterylności, więc o infekcję łatwo. Trudno w końcu wymagać od kilku miesięcznej niuni, żeby nie dotykała uszek brudnymi paluszkami. Trudno też aby niunia nie szarpała za swędzące uszko czy nie zachaczyła o nie podczas szalonych zabaw. W trakcie takich zabaw często dochodzi do naderwania płatka ucha, bez względu na kształt czy rozmiar kolczyczków. 
Zakażenie i tak jest mniej groźnym skutkiem w porównaniu do połknięcia czy nadziania się na wysunięty przypadkiem kolczyk. Konsekwencje tego łatwo przewidzieć. Ponadto, niemowlę nie powie nam,że uszko go boli , swędzi czy piecze. Taką dzidzię trzeba, więc pilniej obserwować.
Kolejnym argumentem może być alergia. Zbyt wcześnie przekłute uszka mogą skutkować alergią na nikiel zawarty w srebrze.
Warto dodać, że większość zakładów kosmetycznych oferujących usługę przekłuwania uszu niemowlętom, nie przekłuwa nigdy uszu dzieciom poniżej 3 miesiąca życia, a często nawet poniżej 6 miesiąca. Ograniczenie to wynika to z powikłań, jakie zdarzają się po przekłuciu uszu u takich właśnie maluchów. - takie ograniczenie powinno nam dać do myślenia jako matkom małych córeczek.

Jeśli jednak zdecydujecie się na kolczyki, wybierzcie te złote , nie mają niklu i poradźcie się lekarza co do odpowiedniego wieku dziecka , bo niestety mniejszy ból przy wkłuciu to nie wszystko. 

MOJA RADA: POCZEKAĆ DO OKOŁO 2 LAT , A NAJLEPIEJ 4, ŻEBY DZIECKO BYŁO ŚWIADOME CO TO KOLCZYKI I, ŻE NIE WOLNO DOTYKAĆ ANI DRAPAĆ USZEK BRUDNYMI ŁAPKAMI. W INNYM WYPADKU POSIADANIE KOLCZYKÓW JEST NIEBEZPIECZNE.