Follow by Email

poniedziałek, 31 marca 2014

EMOCJE MŁODEJ MAMY

Po porodzie czujemy różne emocje - radość, ulgę, szczęście, ale czasem też smutek, żal, gorycz, złość, zawód, bezradność, zmęczenie. Powody emocji negatywnych są różne:
- brak wsparcia rodziny
- śmierć męża
- bycie samotną mamą
- choroba dzieciątka
- komplikacje poporodowe u nas
-odczuwanie bólu po porodzie i jednoczesna opieka nad dzieckiem
- nieustający płacz dziecka

Jak sobie z nimi radzić :
- trzeba się wyciszyć
-wygospodarować chociaż 15 minut dziennie dla siebie (np. gdy dziecko śpi) i wtedy robić to co się lubi , co odstresowuje -czytać, słuchać muzyki, zrobić manicure, uczesać włosy , oglądnąć komedię
- warto porozmawiać o uczuciach z rodziną , przyjaciółmi , nawet z położną albo kobietą z sali , która też  właśnie urodziła dziecko
-jeśli emocje są naprawdę silne warto skorzystać z pomocy specjalisty : psychologa czy terapeuty

Musimy też zdać sobie sprawę, że dzieci czują to co ich mamy. Więc jeśli my cierpimy, to one też, tylko one  nie wiedzą czemu. Są bezbronne i się boją, i potrzebują nas najbardziej ze wszystkich. To dla nich musimy dbać o siebie, musimy być silne i walczyć ze stresem .
Pamiętajmy też, że jedynym źródłem komunikacji noworodka jest płacz, chodź nas denerwują tylko tak moga nam przekazać, że coś potrzebują, że coś jest nie tak. Jeśli my się uspokoimy ,  weźniemy oddech to może one też. Im więcej stresu i paniki z naszej strony, tym więcej płaczu wśród naszych niemowlaczków. Pamiętajmy o tym!