Follow by Email

czwartek, 3 kwietnia 2014

Krosteczki niemowląt

Krosteczki bywają zmorą niemowląt i ich mam. Swędzą, pieką, drażnią- czy jednak wszystkie są powodem do niepokoju i natychmiastowej reakcji? No nie, gdyż powody krosteczek są różne.

Trądzik niemowlęcy- bezbolesne, pojedyncze krostki i zaskórniki. Krostki nie zlewają się ze sobą, ale mogą pojawiać się i znikać. Taki trądzik pojawia się w pierwszych miesiącach życia dziecka i jest wywołany nadmiarem hormonów.
LECZENIE : NIE WYMAGA LECZENIA, PRZECHODZI SAM


Potówki - krostki będące wynikiem przegrzania i potu. Młodym rodzice powinni pamiętać, że temperatura pomieszczenia nie powinna przekraczać 22 stopni C.  Potówki to różowe lub żółte krostki. 
LECZENIE : ODPOWIEDNI UBIÓR .

Prosaki - pojawiają się wskutek zaczopowania porów skóry. Mają postać niewielkich grudek w kolorze białym lub żółtawym.  Pojawiają się na twarzy dziecka. Nie wolno ich wygniatać, bo można spowodować zakażenie,
LECZENIE: NIE WYMAGAJĄ LECZENIA, MIJAJĄ SAME 


Odparzenia - bolesne czerwone miejsca. 
LECZENIE - wymagają leczenia, smarowania specjalnymi kremami np. Bepanthenem, częstszych zmian pampersów, wietrzenia podatnych miejsc . Poważniejsze przypadki leczy się antybiotykiem.

 Łojotokowe zapalenie skóry  objawia się poprzez czerwone krostki zakończone żółtymi, ropnymi pęcherzykami. Krostki mogą pojawiać się na owłosionej skórze głowy noworodka. Jest to wtedy tzw. ciemieniucha z nawarstwiającymi się na główce tłustymi strupami. Po kilku tygodniach zmiany zmniejszają się i ustępują.

LECZENIE:  przemywaj skórę dziecka przegotowaną wodą i nie używaj mydła. Leczniczo można stosować maść cynkową.  Terapia polega na stosowaniu szamponów, kortykosteroidów o bardzo małej sile działania .

Rumień nagły czyli trzydniówka

choroba wirusowa, na którą chorują najczęściej niemowlęta i małe dzieci - do 3 roku życia. Wywołuje ją wirus HHV-6. Okres wylęgania trwa od 5 do 15 dni. Zainfekowane dziecko może więc zarażać już ponad tydzień przed wystąpieniem objawów trzydniówki, aż do momentu zniknięcia wysypki. Przebycie trzydniówki uodparnia dziecko na całe życie. Objawy  temperatura - do 39 - 40 stopni C. Utrzymuje się -  przez trzy dni.Chorobie może towarzyszyć zaczerwienienie gardła i stan zapalny ucha środkowego, może się też zdarzyć niewielki katar lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. biegunka. Zaraz po spadku gorączki na ciele malucha (zwykle na twarzy i górnej części tułowia oraz na udach i pośladkach) pojawia się czerwona, plamista wysypka, która znika zwykle po jednym - dwóch dniach. Oznacza ona koniec choroby. 
LECZENIE: Rumień nagły leczy się objawowo. Dziecku podaje się lekarstwa obniżające temperaturę (paracetamol i ibuprofen) i łagodzące ból gardła (syropy i spraye – małym dzieciom nie wolno podawać tabletek do ssania, ze względu na ryzyko zakrztuszenia). 


Krosteczki -objawy chorób zakaźnych
OSPA WIETRZNA

Choroba wirusowa. Wykwity skórne ospy to swędzące grudki zamieniające się w strupy.
Leczenie: nie ma skutecznego leku na ospę wietrzną. Podczas choroby dziecku trzeba dawać witaminę C, środki przeciwgorączkowe, łagodzące swędzenie i zatrzymać w łóżku. W ciężkich przypadkach lekarz przepisuje lek przeciwwirusowy, np. Acyklowir. Ważne jest, by malec nie miał w tym czasie kontaktów z innymi dziećmi, gdyż jest źródłem zarazków aż do czasu przyschnięcia wszystkich pęcherzyków
RÓŻYCZKA


Niebolesną wysypkę w postaci różowych, luźno rozmieszczonych plamek. Krostki pojawiają się za uszami, po czym rozprzestrzeniają się na tułów. Towarzyszy im gorączka, zwykle niezbyt wysoka.
LECZENIE: zmiany na skórze nie są dokuczliwe i nie trzeba ich niczym smarować. Powinny zniknąć same po 3–4 dniach.

Odra


 wirusowa choroba wywołująca wysypkę. Oprócz tego pojawiają się objawy takie jak wysoka gorączka, nieżyt błony śluzowej nosa, ból gardła, suchy, męczący kaszel. Po pojawieniu się tych objawów można zaobserwować wysypkę. Krostki są duże, zlewające się. Najpierw obejmują twarz, potem całe ciało. Jest to poważna choroba, która może (szczególnie u niemowląt) prowadzić do groźnych powikłań.

LECZENIE:: Miejsca zaognione wysypką trzeba smarować preparatem z tlenkiem cynku, co złagodzi świąd, podawać syrop przeciwkaszlowy i leki przeciwgorączkowe.


Szkarlatyna to choroba bakteryjna, której objawy pojawiają się nagle. Są to: wysypka, gorączka, bóle brzucha, ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych i wymioty. Wysypka ma postać drobnych, czerwonych plamek, zlewających się na tułowiu i w zgięciach łokci i kolan.
LECZENIE: szkarlatynę leczy się antybiotykiem z grupy penicylin,  trzeba dawać także leki łagodzące ból gardła i przeciwgorączkowe. Wysypka sama znika po tygodniu. Po 2–3 tygodniach od ustąpienia objawów choroby skóra może się złuszczać i wysuszać (zwłaszcza na dłoniach i stopach) – trzeba ją wówczas natłuszczać kremem.