Follow by Email

środa, 9 kwietnia 2014

Jak zrozumieć co czuje noworodek a potem niemowlę?

    Kilkudniowy noworodek zna tylko uczucie komfortu lub dyskomfortu. Od nas uczy się rozróżniać emocje i je pokazywać.
   Noworodek, po pierwsze jest bardzo zmnienny w uczuciach, a jego emocje są bardzo widoczne. W jednej chwili może się uśmiechać, w drugiej płakać bardzo głośno. Ponadto, niemowlęta czują to co ich mamy. Szczęśliwy, pozornie niemowlak po kłótni rodziców, może płakać dlatego, że mama płacze. Musimy też pamiętać, że dziecko nie potrafi inaczej zwrócić na siebie uwagi jak płaczem. A początkowo może płakać bo : jest głodne, ma mokrą pieluszkę, zrobiło kupkę, ma kolkę, coś go boli , jest zmęczone, nie może zrobić kupki lub po prostu nudzi się bądź jest mu niewygodnie. Czasem zwyczajnie chce się przytulić. 
     Mama z czasem uczy się jak jej dziecko płacze kiedy, w jakich sytuacjach. Jeśli nie potrafi tego rozpoznać , to po prostu musi do tego dojść drogą wykluczenia, czyli np. " Aha, Maja tyle co jadła, dopiero się obudziła, pupa jej nie śmierdzi, to może chce się pogimnastykować. Kładę ją na brzuszku i jest ok. Jeśli płacze, próbuje dalej, może chce posiedzieć w nosidełku itd."


MIŁOŚĆ Osobą, która jest najważniejsza dla dziecka jest mama. Dlaczego? Po prostu, spędza z nim najwięcej czasu. Karmi je, a przez to nawiązuje silną więź. Po 6 miesiącu więź jest jeszcze bardziej dostrzegalna. Gdy mama znika z oczu, dziecko płacze.

RADOŚĆ Już w szóstym tygodniu życia maluch daje znać, że odczuwa radość: szeroki świadomy uśmiech na twarzy i uśmiechnięte oczka to bardzo wyraźny sygnał, że dzidzia jest szczęśliwa, czyli najedzona, przebrana i czuje się kochana.

STRACH Niemowlę przerażają prozaiczne rzeczy: nagły hałas lub ostre światło. W okolicach ósmego miesiąca pojawi się też tzw. lęk separacyjny: Przestraszony maluch gwałtownie i głośno płacze. Trudno go uspokoić nawet przez dłuższą chwilę. Może też odwracać się i zasłaniać oczy w geście rozpaczy.

SMUTEK Niemowlę, zwłaszcza w pierwszym półroczu życia, nie jest w stanie robić czegokolwiek „specjalnie”. Zatem gdy jest smutne pozwól mu się wypłakać, ale nie samotnie w łóżeczku, tylko w twoich ramionach. Maluch w chwili smutku płacze inaczej niż wtedy, kiedy jest głodny albo zły. Jego niezbyt głośne zawodzenie brzmi żałośnie i może trwać dość długo.

ZAZDROŚĆ Zdaniem niektórych psychologów już pięcio-, sześciomiesięczne maluchy potrafią być zazdrosne. Jeśli tylko zorientują się, że mama poświęca czas innemu dziecku, zaczynają natarczywie domagać się jej uwagi. 

FRUSTRACJA Odczucie dyskomfortu może powodować gniew u malca i donośny płacz.  Pierwsze nieudane próby, np. chwycenia zabawki mogą zaowocować frustracją i złością. Maluch zaczyna krzyczeć, a jego ciało się napina. 

EMPATIA (WSPÓŁCZUCIE) Badania dowiodły, że niemowlę współczuje innemu płaczącemu niemowlęciu. Stąd zjawiska takie jak : bliźnięta płaczące w tym samym czasie albo niemowlaki płaczące jeden po drugim na oddziale niemowlęcym.  Naukowcy prowadzą od dawna eksperymenty mające dowieść, że niemowlaki płaczą nie tylko „dla towarzystwa" innym dzieciom, lecz okazują im w ten sposób współczucie. Niestety, szybko tak silna empatia u większości maluszków stopniowo zanika. Już po 6 miesiącu płacz innego dziecka wywołuje zaledwie skrzywienie twarzy.