Follow by Email

piątek, 30 maja 2014

RODZAJE MLEKA MODYFIKOWANEGO

Oto podstawowy podział mleka: 

Mleko początkowe ( oznaczone cyfrą 1)
Mleko następne (oznaczone cyfrą 2)
Mleko od 12 miesiąca życia ( oznaczone cyfrą 3 i 4)

Rodzaje mleka ze względu na skład:

Dla wcześniaków - Wcześniaki potrzebują opieki lekarskiej i specjalnego mleka, które umożlwi prawidłowy rozwój. Na rynku istnieją  modyfikowane mieszanki przeznaczone dla najmłodszych dzieci urodzonych przed terminem. Mają zwiększoną ilość białka i tłuszczów, co sprawia, że dziecko otrzymuje niezbędną dla zdrowia porcję składników odżywczych (oczywiście nic nie zastąpi mleka matki). Mleko dla wcześniaków jest dostępne jedynie w aptekach. Przed jego zakupem konieczna jest konsultacja z lekarzem. WAŻNE! Wśród preparatów dla wcześniaków są też specjalne dodatki do naturalnego pokarmu, które wzbogacają go o składniki mineralne i tłuszcze, np.Bebilon HMF.

Takie mleko oznaczone jest symbolem premature np. 


Dla dzieci podejrzewanych o alergię - dla takich dzieci przeznaczona jest mieszanka z dopiskiem HA.Dla alergików-  Alergicy mają swoje mieszanki , które zawierają wyłącznie tłuszcze roślinne - są mieszanką olejów kokosowego, słonecznikowego i rzepakowego. Alergicy mogą też jeść hydrolizaty lub mieszanki elementarne. Są one np . oznaczone symbolem Pepti. MCT i są zazwyczaj dostępne na receptę.
Dla niemowlaków, którym się ulewa-  Mleko dla takich dzieci jest gęstsze, zagęszczone skrobią ryżową, ziemniaczaną albo mączką chleba świętojańskiego. Takie mleko trudniej się cofa. Jest oznaczone symbolem AR

Dla dzieci, które mają większy apetyt- Takie mleko zawiera kleik ryżowy lub kukurydziany, co podnosi wartość energetyczną mleka  i uspokaja dziecko. Jest oznaczone symbolem R lub RG.


Dla dzieci mających problemy z brzuszkiem- mleko z podwyższonym PH, o obniżonej zawartości laktozy np.
 

Dla dzieci, które często chorują - są mleka wzbogacone o prebiotyki i probiotyki. Zestaw bakterii i cukrów sprawia, że odporność dzieci wzrasta.

Dla dzieci, które nie tolerują mleka-  Takie dzieci mogą jeść np.  mleko sojowe po konsultacji z lekarzem. 
Dla dzieci, którym nie smakuje standardowe mleko-  takim dzieciom można podawać mleko smakowe. Jednak trzeba pamiętać, że takie mleko zawiera dużo cukru, więc ma większą wartość energetyczną i dziecko może nie mieć apetytu na inne rzeczy.

KUPUJĄC MLEKO MODYFIKOWANE MY JAKO RODZICE ZWRACAMY TEŻ UWAGĘ NA PRODUCENTA I CENĘ:
SPRAWDZENI PRODUCENCI:
  • Can­dia Pol­ska Sp. z o.o.
  • Enfamil
  • HiPP Polska Sp. z o.o.
  • Humana GmbH
  • Nestlé Polska S.A. (Nestle NAN i Gerber)
  • NUTRICIA Polska (Babilo, Bebiko)
Standardowe wielkości to 350, 400, 600 i 800 gramów. 
WAŻNE! Kupując mleko trzeba się przygotować na miesięczny wydatek ok. 150-200 zł.
PAMIĘTAJMY! KUPUJĄC MLEKO ZWRACAMY UWAGĘ NIE TYLKO NA NR 1, 2,  ALE TEŻ NA WIEK PODANY NA OPAKOWANIU.
Na rynku jest też mleko wzbogacone o kwasy tłuszczowe LC-PUFA (omega-3 i omega-6), które odpowiadają za prawidłowy rozwój mózgu, koncentrację, dobry wzrok (np. Bebilon 1)
Mimo iż mleko modyfikowane kojarzy się przede wszystkim z mlekiem w proszku, w sklepach można też znaleźć mleko w płynie, przygotowane do picia (np. produkty firmy Candia).
Pamiętaj o tym, by nie zmieniać ciągle mleka, które podajesz dziecku. Pamiętaj, że jego brzuszek przyzwyczaja się do danej mieszanki. Nie eksperymentuj, może to spowodować u niego problemy z żołądkiem.
Kupując mleko modyfikowane, pamiętaj też o tym, że niektóre informacje na opakowaniach mogą być mylące. Producenci zamiast pisać, że mleko zawiera pre- i probiotyki, informują o zawartości "Immunofortis". Podczas gdy rodzicom może się wydawać, że kupują innowacyjny produkt, w efekcie dostają mleko, które być może podawali dziecku od dawna. Najlepiej nie sugerować się informacjami zamieszczonymi na przedniej stronie opakowania, tylko czytać uważnie skład.