Follow by Email

środa, 28 maja 2014

ALERGIA POKARMOWA U NIEMOWLĄT

Alergia pokarmowa -może ją wywołać tak naprawdę każdy produkt : ryż , ziemniak, malina czy brokuł. Różnica polega na tym, że są produkty, które częściej uczulają i te, które rzadziej to robią . Dlatego lekarze apelują, aby wprowadzać stałe pokarmy powoli , pojedynczo , aby móc poprzez obserwację dowiedzieć się czy naszego niemowlaka coś uczula i który produkt konkretnie to robi. Najmniej uczulają pokarmy dyniowate, a najbardziej cytrusy i białko mleka krowiego. 

Warto wiedzieć, że alergia jest dziedziczna. Gdy rodzic ma alergię, jest 60 % prawdopodobieństwa, że dziecko też ją będzie mieć. Pocieszyć nas może fakt, że leczona alergia mija z 3 ,4 rokiem życia . 

Objawy alergii : swędząca wysypka na twarzy, czerwone plamy na policzkach . Najczęstsze objawy to świąd, pokrzywka, mrowienie języka i warg, obrzęk gardła, nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia oddychania. Reakcja alergiczna może być bardzo gwałtowna, w ciężkich przypadkach pojawia się nagły spadek ciśnienia i utrata świadomości, dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. 

Gdy obserwacja nie pomaga, warto pomyśleć o testach alergologicznych. Te z krwi można zrobić już niemowlakowi, te skórne – starszemu dziecku, najwcześniej czterolatkowi. Ich wiarygodność jest taka sama.
Testy przeprowadza alergolog lub specjalne laboratorium. Potrzebne jest skierowanie. Bardzo ważne, by możliwie jak najszybciej zdiagnozować alergię, bowiem w leczeniu tego schorzenia najistotniejsze jest, by wykluczyć składnik uczulający. Brak alergenu to brak choroby. 
Alergia może też wywoływać zdrowotne powikłania: zapalenia ucha środkowego, migdałków, oskrzeli, a nawet płuc. I osłabić układ immunologiczny, co będzie skutkowało częstszymi infekcjami.Jeśli dziecko ma alergię na mleko matki, matka powinna zmienić swój jadłospis. Jeśli dziecko ma alergię na mieszankę mleczną, zmieniamy ją za radą lekarza.