Follow by Email

wtorek, 20 maja 2014

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE ŁÓŻECZKO?

ŁÓŻECZKO-to podstawowy element potrzebny noworodkowi. Na rynku dostępne są różne łóżeczka . Drewniane, turystyczne, kołyski...
My rodzice, kupując łóżeczko patrzymy na estetykę, na to czy łóżeczko jest miłe dla oka, ale nie możemy zapomnieć, że łóżeczko ma być nie tylko ładne ale i funkcjonalne, a przede wszystkim bezpieczne. 


Jeśli, chodzi o drewniane łóżeczka: 

- zwracamy uwagę na materiał - czy jest to lite drewno
- zwracamy uwagę czy nie ma zadr, drzazg i ostrych krawędzi
- patrzymy czy farby i lakiery nie są toksyczne
- patrzymy czy przerwy między szczebelkami nie są mniejsze niż 2,5 i większe niż 6 cm 
- zwracamy uwagę czy bok łóżeczka nie jest niższy niż 60 cm, a w łóżeczkach regulowanych - 30 cm przy ustawieniu na najwyższym poziomie

Łóżeczko dla noworodka ma zazwyczaj rozmiar 120x60 cm lub 140x70 cm. Nowoczesne łóżeczka mają szuflady, wyciągane szczebelki albo całe boki oraz mają możliwość montowania na nich przewijaków co przy małym metrażu jest zbawienne.Niektóre tradycyjne drewniane łóżeczka mają możliwość montowania płóz :


Co jednak przy małym metrażu pomieszczenia jest bezsensowne. U mnie takie się okazało . Kupiłam płozy, żeby łóżeczko było jednocześnie kołyską , a okazało się, że pokój jest tak mały, że łóżeczko stoi tuż przy naszym łóżku i nie ma miejsca na kołysanie, więc płozy są zbędne.


ŁÓŻECZKO TURYSTYCZNE


Są lekkie , zajmują mało miejsca, więc są potencjalnie wygodniejsze . Dawniej rodzice kupowali takie łóżeczka tylko jeśli dużo podróżowali, teraz coraz częściej takie łóżeczka zastępują te drewniane.

Budowa i funkcje łóżeczka turystycznego:

 • konstrukcja - wykonana jest z elementów plastikowych, rurek metalowych oraz materiału połączonego z siatką
 • siatka - umożliwia kontakt wzrokowy z dzieckiem i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Poza tym posiada jeszcze jeden istotny plus - śpiąc w łóżeczku turystycznym, maluszek nigdy nie obudzi się z płaczem z powodu zaklinowania nóżki lub rączki między szczebelkami czy z powodu uderzenia główką w twarde drewno. Zastosowanie siatki docenią zwłaszcza rodzice dzieci ruchliwych, dynamicznych i wiercących się podczas snu, gdyż jedyną płaszczyzną, z jaką mają styczność ich dzieci, jest miękka materiałowa ścianka.
 • tkanina - jest wodoszczelna, trwała i łatwa do czyszczenia
 • nóżki - jest ich zazwyczaj 6 lub 7, z czego co najmniej 2 są zastąpione kółeczkami (ułatwiają przesuwanie łóżeczka). Oczywiście kółka powinny mieć wbudowane hamulce, dzięki którym łóżeczko będzie stabilne i nie będzie się samo przesuwać.
 • dno łóżeczka - istnieje możliwość dwupoziomowego montowania dna - to bardzo ważne zwłaszcza podczas pierwszych miesięcy życia dziecka. Wyższy poziom zwiększa komfort opieki nad noworodkiem i małym niemowlakiem, przeznaczony jest dla maluszków do około 3.-4. miesiąca życia, natomiast niższy poziom będzie służył dziecku aż do 3. roku życia lub do osiągnięcia wagi 15 kg (w niektórych modelach nawet 18 kg).
 • materac - lepiej kupić nowy materac (jak do łóżeczka tradycyjnego), bo ten w wyposażeniu jest dobrym rozwiązaniem tylko na kilka nocy w podróży, ale nie na co dzień. Materac powinien być płaski i dość twardy, może być wykonany z lateksu, włókna kokosowego lub trawy morskiej. Musi mieć atest i być idealnie dopasowany do łóżeczka. Z tym nie powinno być większych problemów, ponieważ większość łóżeczek turystycznych ma rozmiar 120/60, czyli taki sam jak łóżeczka ze szczebelkami. Warto zwrócić uwagę, czy materac posiada zdejmowaną poszewkę, nadająca się do prania w pralce.
 • funkcja kołyski - niektóre modele mają możliwość przekształcenia ich w kołyskę. Wystarczy, że zamontujemy płozy (dołączone do kompletu). Funkcja ta, szczególnie doceniana podczas pierwszych miesięcy życia maleństwa, służy do usypiania i uspokajania dziecka.
 • system podwójnej blokady - chroni przed samoczynnym złożeniem się łóżeczka
 • prosty system składania - według producentów system składania nie jest skomplikowany, mimo to wymaga pewnej wprawy i doświadczenia. Po złożeniu łóżeczko zajmuje bardzo mało miejsca, możemy je schować do torby (dołączonej do kompletu), spakować do bagażnika i zabrać na każdy wypad (do dziadków, na wakacje czy do znajomych).
 • funkcja bocznego wejścia - na zamek błyskawiczny, posiada ją większość dostępnych modeli. Szczególnie docenią ją rodzice chodzących brzdąców. Maluch może bowiem samodzielnie wejść i wyjść z łóżeczka, nie wzywając za każdym razem rodziców.
 • praktyczna kieszeń - na przybory i akcesoria. Pozwala na trzymanie najważniejszych rzeczy pod ręką.
 • przewijak - przydaje się zarówno w domu, jak i w podróży. Jest bardzo praktyczny - po wyjęciu maluszka z łóżeczka możemy go od razu przewinąć lub przebrać, co ułatwia codzienną pielęgnację.KOŁYSKA 


Kołyska jest ładna, śliczna , ale polecam ją tylko bogatym rodzicom, bo posłuży maleństwu tylko na chwilę, do momentu prób stawania na nóżki. Później kołyska staje się niebezpieczna dla dziecka, gdyż może łatwo z niej wypaść. 
NIEZBĘDNE DODATKI:

materac
- materac ( ja mam gryczano -kokosowy, ale wiem, że niektórzy polecają te lateksowe; rodzice kupując materac powinni poważnie się nad nim zastanowić, żeby wybrać właściwy, odradzam materac używany,może skrzywić dziecku kręgosłup) 

- prześcieradło

- podkład nieprzemakalny

- pościel ( noworodkom się ją odradza, gdyż dziecko może się nią udusić lub łatwiej mu się zadławić) 


- nakładka na materac (jeśli jej nie ma w zestawie z materacem )

MILE WIDZIANE DODATKI DO ŁÓŻECZKA DREWNIANEGO I KOŁYSKI: 

- baldachim 
- ochraniacze- organizer

- karuzela


- wałeczki bezpieczeństwa


-ozdobne spirale