Follow by Email

wtorek, 10 czerwca 2014

PRÓCHNICA BUTELKOWA - CO ROBIĆ?

Próchnica butelkowa -
dotyka niemowlęta, które dużo i często piją z butelki. Winę ponosi cukier zawarty w mleku i soczkach. Gdy dziecko zasypia z butelką lub karmi się je nocą, pokarm oblepia się na ząbkach, a podczas snu niemowlę wytwarza mniej ślinki, która mogłaby ząbki oczyścić. Skutkiem tego jest ból nowych ząbków.

Jak zapobiec próchnicy?
- podawać więcej wody mineralnej niegazowanej, a mniej soczków
- nie oblizywać smoka
- nie dosładzać
- przecierać dziąsła wodą
- stosować szczoteczki i pasty dla niemowląt
- uczyć picia z kubeczka już w 5 miesiącu
- nie pozwalać zasypiać z butelką
-po umyciu ząbków podawać tylko wodę
-odwiedzać stomatologa

LECZENIE:

Gdy niemowlę dostanie próchnicy trzeba koniecznie je wziąć do dentysty, gdyż próchnica szybko atakuje inne ząbki , i ma wpływ na ząbki stałe. Dalszej próchnicy zapobiega się poprzez impregnację.
Zęby mleczne leczy się na kilka sposobów: ozonoterapią, azotanem srebra (lapisowanie) oraz przy pomocy lasera. Jednym z najczęstszych rozwiązań jest lapisowanie. Metodę tą stosuje się gdy istnieje ryzyko, że wypełnienie może się nie utrzymać. Dotyczy to głównie dużych i płaskich powierzchni. Lapisowanie (słowo „lapis” oznacza właśnie azotan srebra) polega na impregnowaniu zęba azotanem srebra. Srebro znane jest ze swoich właściwości bakteriobójczych, dlatego też lapisowanie hamuje próchnicę, chroniąc ząb przed usunięciem. Część producentów pokrywa również w tym celu szczoteczki do zębów cząstkami białego kruszcu.
Przed rozpoczęciem lapisowania usuwa się osad nazębny szczoteczką zwilżoną wodą utlenioną. Następnie płucze się zęby strumieniem wody pod ciśnieniem, osusza sprężonym powietrzem i zabezpiecza przed dostępem śliny. Powierzchnię zęba nasącza się płynem Lugola. Jest to wodny roztwór jodu z jodkiem potasu , który ma działanie dezynfekujące. Następnie smaruje się zęba roztworem azotanu srebra po czym płucze się jamę ustną płynem strącającym azotan srebra . Skutkiem ubocznym takiej techniki jest czernienie zębów od wytrącającego się srebra. Reakcja wywołująca czarny odczyn zachodzi jedynie w ognisku próchnicowym. Można więc być spokojnym o kolorystykę zdrowych zębów dziecka. Nie ma bowiem możliwości, że podczas zabiegu przebarwią się „przypadkiem” inne zęby.
Aby uzyskać najlepsze efekty zabieg wymaga 3 wizyt w odstępach tygodniowych. Zwykle jednak dentysta powtarza zabieg trzykrotnie podczas jednej wizyty. Cały zabieg trwa bardzo krótko, jest zupełnie bezbolesny i może być wykonany nawet w bardzo wczesnym wieku. Po zabiegu dziecko może jeść i pić dopiero po dwóch godzinach. 
Lapisowanie w gabinetach otrzymujących refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia jest bezpłatne. W prywatnych ceny wahają się od 20 do 60 zł za jeden zabieg.