Follow by Email

poniedziałek, 2 czerwca 2014

Dysplazja stawów biodrowych.

Badanie bioderek jest jednym z podstawowych badań w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dysplazja polega na tym , że biodro jest wadliwie ukształtowane. Częściej dotyka dziewczynki. Ryzyko wystąpienia dysplazji stawu biodrowego u dziecka jest większe niż przeciętne gdy: rodzeństwo lub rodzice dziecka mieli dysplazję stawu biodrowego, dziecko urodziło się z położenia pośladkowego.
Może występować jako czysta dysplazja oraz jako wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego. Wczesne wykrycie daje możliwość pełnego wyleczenia. Specjalista ortopedii bada niemowlę i robi mu usg, i na podstawie tego stwierdza czy dziecko ma prawidłowo rozwinięte biodra.
Istotą leczenia jest scentrowanie głowy kości udowej na dno panewki. Takie scentrowanie głowy odciąża niedorozwinięty górny brzeg panewki. Aby utrzymać takie ustawienie biodra, stosuje się różnego rodzaju rozwórki, np. poduszkę Frejki, uprząż Pawlika, szynę Koszli. 
poduszka Frejki ok.140 zł
szyna Koszli ok. 100 zł
uprząż Pavlika ok.170 zł
Najczęściej polecana jest uprząż. Czasami można przeoczyć dysplazję, jeśli jest delikatna, gdyż nie jest wtedy bardzo widoczna, nie ogranicza dziecka. 


PODSTAWOWE RADY ZWIĄZANE Z BIODERKAMI:

Nosząc malucha, staraj się utrzymywać jego nóżki ustawione na boki i swobodnie zgięte.

  • Jeżeli nosisz malucha w pozycji pionowej, zadbaj o to, aby jego nóżki były ustawione swobodnie na boki (w odwiedzeniu) i w zgięciu. Młodsze dzieci powinny szeroko obejmować rodzica nogami, siedząc na brzuchu, a starsze niemowlęta można też nosić na biodrze.

  • Podczas zabawy okresowo układaj dziecko na brzuchu, co sprzyja prawidłowemu ułożeniu nóżek w rozstawieniu na boki. Pamiętaj jednak, aby nie zostawiać go wówczas bez opieki i nie układać w takiej pozycji do snu.

  • Nie ciągnij malucha za nóżki w górę podczas zmiany pieluch lub mycia.
FILMY NA TEN TEMAT: