Follow by Email

poniedziałek, 9 czerwca 2014

GDY NIEMOWLĘ NIE CHCE JEŚĆ

Wiele matek martwi się, że ich dzieci za mało jedzą. Jeśli chodzi o niemowlęta najważniejsze jest czy odpowiednio przybierają na wadze, jeśli TAK to NIE MA SIĘ CZYM MARTWIĆ. Jeśli NIE to konieczne jest leczenie. 
Po pierwsze, warto zbadać mocz i krew,  gdyż choroby układu moczowego mają ogromny wpływ na wagę dzieci, a w badaniu krwi wyjdą inne choroby np, anemia. 
Po drugie, nie samym mlekiem dziecko życie - oczywiście mam tu na myśli dzieci po 4 lub 6 miesiącu życia w zależności od sposobu karmienia.
Po trzecie, jeśli dziecko nie chce jeść nowo wprowadzonych pokarmów, można spróbować połączyć je z mlekiem . Wtedy znany smak, pomaga przekonać się do nowego smaku. 
Po czwarte, jeśli dziecko nie chce jeść np . kurczaka - można go przez pewien czas zastąpić np. zielonym groszkiem.
Po piąte, nie możemy się poddawać, to, że za pierwszym razem dziecko czegoś nie chce jeść, nie znaczy, że po paru razach nie przekona się do tego dania.
Po szóste, bardzo ważne jest co dajemy dziecku, jeśli dziecko naje się owoców i napije soków to wiadomo, że nie będzie miało ochoty na kaszkę czy obiad. Dlatego ważna jest kolejność dawania dziecku posiłków, ich jakość i ilość. Np. moja córka ma 5 i pół miesiąca a je np koło 7 rano kaszkę- 150 ml, koło 11 - 180 ml mleka, koło 14 obiadek cały ten mały słoiczek , koło 17 deserek i koło 20 mleko znów 180 ml i zazwyczaj wtedy już idzie spać. W między czasie oczywiście wypije jeszcze 100 ml herbatki z koperku bądź wody mineralnej.
Po siódme, czasem dziecko nie chce jeść bo jest zbyt głodne lub nie wyspane. Pamiętajmy, że dzieciątko powinno jeść co 3, maksymalnie 4 godziny , i powinno drzemać w ciągu dnia. 
Po ósme, po 4 miesiącu życia zdarza się, że dziecko ma zmniejszony apetyt nowymi doznaniami. Wszystko rozprasza dziecko i przez to traci ono apetyt i zwyczajnie szkoda mu czasu na jedzenie. 
Po dziewiąte, są maluszki które wolą jeść w nocy niż w dzień . Rzadko się tak zdarza, ale się zdarza.
Po dziesiąte , po 6 miesiącu zdarza się, że dziecko nie je bo rosną mu ząbki. Wtedy można podawać posiłki troszkę chłodniejsze.


Jeśli problem z niejedzeniem jest poważny, musimy poszukać ich źródła i poradzić się lekarza co robić- może zmienić mieszankę, firmę słoiczków. Ponadto, bardzo ważna jest konsekwencja , dziecko coś musi jeść i musimy próbować, dotąd je karmić, aż zje to co musi, żeby zdrowo rosnąć. 

Do chorób, które mają wpływ na jedzenie zalicza się :
- alergię pokarmową
-anemię
-celiakię
-refluks żołądkowo - przełykowy.

Czasem na brak apetytu i niechęć do jedzenia może mieć wpływ zatkany katarem nosek , albo np. uciążliwy kaszel.

Ponadto uwaga : kobiety karmiące piersią mają wpływ na smak pokarmu . Patrzcie co jecie bo np . to , że wam smakuje grejpfrut lub rzodkiewka , nie znaczy, że mleko mające taki smak może smakować dziecku. 

Dla dzieci z problemami żywieniowymi są specjalne preparaty np.:
Infatrini