Follow by Email

środa, 11 czerwca 2014

KŁOPOTY Z SERDUSZKIEM

Rodząc dzieci marzymy, żeby były zdrowe i szczęśliwe. Jednak zdarza się, że los sprawia nam figla i dzieciątko ma problem z najważniejszym organem - serduszkiem. Które kłopoty i dolegliwości są bardziej poważne a które to błahostki ? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć poniżej .

Jakie czynniki mogą mieć wpływ na chore serduszko naszego malca:
-wady serca w rodzinie
-choroby matki: np. cukrzyca, fenyloketonuria
-poronienia matki
-ciąża mnoga
-alkohol, narkotyki , infekcje, leki

  • Do najczęstszych symptomów wad serca zalicza się:
  • Charakterystyczne szmery w sercu słyszalne w trakcie badania stetoskopem, wskazujące na nieprawidłowy przepływ krwi przez serce.
  • Przyspieszony i utrudniony oddech oraz szybsze bicie serca.
  • Sinica występująca szczególnie na ustach, palcach rąk i nóg, pod paznokciami, nasilająca się szczególnie w trakcie płaczu.
  • Nadmierne pocenie się - nawet przy tak stosunkowo prostej czynności jak jedzenie.
  • Bladość często mylona z anemią.
  • Problemy z jedzeniem - odmawianie picia i wymioty.
  • Niski przyrost wagi.
  • Wada serca u dziecka może też przebiegać bez żadnych objawów i być wykryta oraz zdiagnozowana przypadkowo w czasie badania za pomocą ultradźwięków.

Jeszcze podczas ciąży  około 18 tygodnia lekarz sprawdza i bada serduszko płodu . Podczas badania dowiadujemy się o:- położeniu i wielkości serca, jego rytmie
-jamach serca, ich ilości i wykształceniu
-śródpiersiu płodu
Gdy wyjdzie coś "nie tak " ginekolog kieruje nas do kardiologa prenatalnego
 
 Oprócz wad wrodzonych , u płodu mogą wystąpić: 

 

 •  tzw. zaburzenia czynnościowe, tzn. zaburzenia rytmu serca i niewydolność krążenia.  Jakie badania wykrywają wady serca:   


  • -test hiperoksji, który różnicuje pochodzenie sinicy u niemowląt i noworodków,
  • -badanie EKG służące do potwierdzenia wystąpienia wady,
  • -badanie echokardiograficzne,
  • RTG klatki piersiowej,
  • -cewnikowanie serca

  NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCE CHOROBY SERCA U  NIEMOWLĄT: 
  Ubytek przegrody międzykomorowej (VSD)

  Jest to najczęściej występująca wada wrodzona serca u dzieci. Często przebiega bezobjawowo i ujawnia się dopiero w dorosłym życiu. Od 20 do 40% małych ubytków ulega samoistnemu zamknięciu w ciągu pierwszych 4 lat życia. 
  Przetrwały przewód tętniczy Botalla (PDA)
  Występuje u około piętnastu procent noworodków z wadami serca. Przy małym przecieku lewo-prawym, przebieg może być bezobjawowy. Duży przeciek wywołuje niewydolność lewej komory i duszność wysiłkową. U noworodka występują takie objawy jak duszność czy męczenie się dziecka w czasie karmienia. Większa jest również skłonność do infekcji płucnych. 
  Zwężenie drogi odpływu prawej komory (RVOTO)
  Jest to określenie wad zastawki tętnicy płucnej i nieprawidłowości przyległych odcinków prawej komory i pnia płucnego, powodujących utrudnienie odpływu krwi z prawej komory w trakcie skurczu.

  Całkowite przełożenie wielkich pni tętniczych

  Potencjalnie śmiertelna wrodzona wada serca, polegająca na odejściu aorty z anatomicznie prawej komory i pnia płucnego z anatomicznie lewej komory. Dla przeżycia noworodka z tą wadą niezbędne jest połączenie między dużym a małym krążeniem, takie jak otwór owalny, przetrwały przewód tętniczy lub ubytek międzykomorowy bądź ubytek między przedsionkowy.

  Zwężenie (koarktacja) cieśni aorty (CoA)

  Polega na przewężeniu światła aorty w odcinku jej cieśni, tj. pomiędzy tętnicą podobojczykową lewą a przyczepem przewodu tętniczego Botalla. Wada ta stanowi 5-10% wrodzonych wad serca, 3-krotnie częściej występuje u chłopców. 

  Zespół Fallota (tetralogia Fallota)

  Wada obejmuje : 
  • ubytek w przegrodzie międzykomorowej,
  • zwężenie drogi odpływu z prawej komory,
  • przemieszczenie aorty na prawo, nad przegrodę międzykomorową,
  • przerost prawej komory.
  Zespół Fallota stanowi około 9% wrodzonych wad serca i jest najczęściej występującą siniczą wadą serca.

  Ubytek między przedsionkowy serca (ASD)

  W tej wadzie stwierdza się brak fragmentu ściany oddzielającej przedsionki. Ubytek przegrody między przedsionkowej stanowi jedną z najczęstszych wrodzonych wad serca (ok. 12%).

  Zwężenie drogi odpływu lewej komory (LVOTO)

  Określenie wad zastawki aortalnej i nieprawidłowości przyległych odcinków lewej komory i aorty wstępującej, powodujących utrudnienie odpływu krwi z lewej komory w trakcie skurczu.

  Całkowite nieprawidłowe przyłączenie żył płucnych (TAPVD)

  Sinicza wrodzona wada serca polegająca na braku połączenia między żyłami płucnymi a lewym przedsionkiem serca.


  Szmery sercowe u dzieci 
  U dzieci możemy rozróżnić dwa rodzaje szmerów: niewinne (przygodne, przypadkowe) i szmery związane z patologią. W większości przypadków mamy do czynienia ze szmerami z pierwszej grupy.

  Polecam wam tą stronę :http://www.kardiolo.pl/szmerydzieci.htm . Jest tam fachowo opisany temat serduszka, fachowo ale i ze zrozumieniem dla rodziców. Ze swojej strony, życzę wam, żeby problemy z serduszkiem u waszych dzieci były jedynie błahe i przygodne.