Follow by Email

sobota, 29 marca 2014

KĄPIEL

Jak po raz pierwszy wykąpać niemowlę w domu? Złote zasady:
1. Trzeba naszykować:
- ręcznik dla niemowląt ,
- czapeczkę nie za dużą, żeby nie spadała z uszek i nie za małą, żeby je zasłaniała
- ciuszki na zmianę,
-  płyn do kąpieli dla niemowląt ,
 -balsam lub oliwka ( ja stosuje http://www.aptekaslonik.pl/images/prod/12904/nivea-baby-mleczko-aksamitne-aoes.jpg)
- krem na pupę lub puder ( ja polecam Bepanthen )
- czysty pampers
- kocyk
2. Gdzie można kąpać: łazienka (jeśli jest większa), pokój ( jeśli dziecko jeszcze nie chlapie)
kuchnia. Ja kąpię w kuchni. Ogrzewam najpierw pomieszczenie palnikiem na kuchence, żeby było około 22 stopni. Przynoszę wszystko co potrzebuję . I na koniec wlewam wodę do wanienki . No i się kąpiemy. ( Nie muszę chyba dodawać, że drzwi do kuchni mam zamknięte , żeby nie było przeciągu.)
3. Temperatura wody - lepiej nie wlewać jej na oko, warto więc zainwestować w : termometr do wody dla niemowląt http://www.dziecko.eu/1093-1506-thickbox/termometr-kapielowy-delfin-canpol.jpg. Polecam ten - ten jest tani i skuteczny . Można też kupić wanienkę z wbudowanym termometrem ale on raczej nie pokazuje dobrze, więc nie warto mu ufać.
4. Myjąc trzeba : podtrzymywać główkę ręką (można kupić specjalną gąbkę http://image.ceneo.pl/data/products/16961089/i-badum-materacyk-do-kapieli-wkladka-z-gabki-do-wanienki-dla-dzieci-maxi.jpg, leżaczek jednak polecam , bo nie przetrzymuje wody i nie tworzą się na nim bakterie - jest lepszy od gąbki) .
5. Myjąc pamiętamy o : paszkach, szyjce , wnętrzach dłoni , kolankach  - tam najbardziej zbiera się brudek  no i między paluszkami u rąk i nóg.
6. Myjemy pewnie ale delikatnie. Nie bójmy się : dziecko nie jest aż tak kruche czy słabe.
7. Mit uszka : to mi powiedziała położna zapalenie ucha nie jest od zalania go wodą ale od przewiania. Do uszek może wlać się woda, w końcu dziecko było w wodach płodowych całą ciąże, małe dzieci bierze się też na basen , niektóre rodzą się w wodzie . Ważne jest aby mokre uszko chronić czapeczką a nie brać od razu na wiatr czy przeciąg, bo lekarz na pewno obwini o zapalenie ucha zalanie przez nas uszka podczas kąpieli.