Follow by Email

piątek, 1 sierpnia 2014

PRZEJŚCIE Z MLEKA MODYFIKOWANEGO NA KROWIE

Cóż, zdania lekarzy na ten temat są podzielone. Jedni zalecają karmienie mlekiem modyfikowanym do 3 roku  życia, inni pozwalają podawać dziecku mleko krowie już w drugim półroczu życia. Generalnie, ja radzę poczekać z przejściem na mleko zwykłe aż dziecko skończy przynajmniej rok.
Dlaczego nie wprowadzać mleka zwykłego wcześniej ? 
1. Po pierwsze, takie mleko jest ciężkie dla organizmu malca. 
2. Po drugie, mleko krowie zawiera dużo białka i składników mineralnych a mało żelaza, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju -  w życiu niemowlęcia po 5 miesiącu. 
3. Po trzecie, mleko od krowy wcale nie jest tańsze. Jeśli policzymy ile mleka idzie przez tydzień i ile kaszy - wyjdzie nam mniej więcej tyle samo co kupowanie 4 kasz ryżowo- mlecznych na miesiąc ( jedna na ok tydzień ).
4. Po czwarte, podając dziecku mleko modyfikowane, możemy być pewni , że dziecko dostaje odpowiednie minerały i witaminy .
5. Po piąte , niektóre badania pokazują , że im tym dłużej podajemy dziecku mleko modyfikowane tym  zdrowsze będzie ono w przyszłości. Dzieci jedzące mleko od krowy są bardziej narażone na otyłość i inne choroby np. : krwawe jelito.
6. Po szóste, podawanie mleka zwykłego jest bardziej czasochłonne. Trzeba zagotować mleko, gotować przez ok . 2-10 minut kaszę , a potem studzić .

UWAGA : 
Jeśli już podawać dziecku mleko zwykłe, to tylko 2 -3 %. Jeśli zdecydujemy się na karmienie dziecka takim mlekiem - pamiętajmy , że do 1 roku życia  nie może ono stanowić elementu głównych posiłków. Raz dziennie- tak , Częściej- nie. Mleko modyfikowane lub mleko matki -wciąż musi być głównym pokarmem.