Follow by Email

niedziela, 18 stycznia 2015

ZAPALENIE USZU - FAKTY I MITY

ZAPALENIE USZU - to częsta choroba u dzieci do 2 roku  życia, zwłaszcza pomiędzy 6 a 18 miesiącem życia w okresie zimowo -wiosennym  . Choroba ta jest powikłaniem po infekcji górnych dróg oddechowych. Dlaczego? 
Dlatego, że wydzielina taka jak katar lub wydzielina z gardła może łatwo spłynąć do kanału słuchowego, ze względu na specyficzną budowę ucha dziecka. Zapalenie ucha najczęściej spowodowane jest przez te same bakterie, które wywołują zapalenie krtani lub gardła.Powodem może być też obfite ulewanie lub złe odciąganie kataru z nosa przez rodziców. Ale również inne rzeczy mogą sprzyjać chorobie. Słaba odporność, nieprawidłowa budowa podniebienia, przerost migdałków, refluks żołądkowy, zbyt długie używanie smoczka.
Leczenie sprowadza się zwykle do podania dziecku antybiotyku. Kuracja antybiotykiem powinna trwać co najmniej 10 - 14 dni. Czasami dłużej. Zapalenie ucha stwierdza laryngolog podczas badania otoskopem lub wideootoskopem. O zakończeniu leczenia też decyduje laryngolog. 
Najczęstsza infekcja to zapalenie ucha środkowego.  Czasami zdarza się też zapalenie ucha zewnętrznego, które mimo , że bolesne jest lepsze bo nie powoduje żadnych powikłań.

OBJAWY:
-gorączka - nagła i wysoka, nawet do 40 o C, chodź czasami zapalenie ucha może przebiegać bez gorączki.
-ból ucha- dziecko jest apatyczne , marudne, rozdrażnione, , ciągle płacze, czasami , ale nie zawsze pociera o nie rączką , albo wciska mocno w poduszkę. 2 letnie dzieciaczki mogą skarżyć się na szumienie w uszach , zatkanie uszek albo problemy ze słyszeniem. dziecko może źle spać w nocy 
- zapaleniu ucha często towarzyszy ból brzuszka : wymioty i biegunka co może być mylące i sugerować kłopoty układu pokarmowego, 
- ropny wyciek z ucha- znaczy, że ból ustępuje ale też, że została przerwana błona bębenkowa. Po pewnym czasie ona sama się zrasta. Taki wyciek może wystąpić, ale nie musi. 

Przy wysiękowym zapaleniu ucha środkowego nie ma gorączki , ale występuje niedosłuch. Najczęstsze przyczyny wysiękowego zapalenia ucha, to: przerost migdałka gardłowego, niedoleczone ostre zapalenie ucha środkowego, alergiczny nieżyt nosa. Choroba często ustępuje samoistnie. Czasami konieczne jest podanie leków rozrzedzających wydzielinę. Jeśli leczenie nie pomaga, wykonuje się drenaż jamy bębenkowej, który polega na nacięciu błony i założeniu w narkozie drenów wentylacyjnych. Dreny wypadają same po kilku miesiącach. Jednocześnie z drenażem  często usuwa się przerośnięty migdałek gardłowy, tzw. „trzeci migdał”.

Ochrona chorych uszu dziecka - to akurat trudno zrobić, ciężko uniknąć zapalenia ucha, można próbować uniknąć zalania dziecku uszek podczas kąpieli , albo zakładać czapkę wychodząc na pole, ale nie można dziecka przegrzać, czyli w lecie mimo wszystko nie zakładamy czapki jak jest bardzo ciepło . Pomieszczenie powinno być mimo choroby wietrzone. 
Jak pomóc dziecku - trzymać je w pionie. gdyż ból nasila się na leżąco.
Groźne powikłania-
-niedosłuch
-Spotykane są również powikłania wewnątrz skroniowe: zapalenie wyrostka sutkowatego, niedowład lub porażenie obwodowe nerwu twarzowego, zapalenie ucha wewnętrznego. Najrzadsze są powikłania wewnątrz czaszkowe, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropień mózgu lub móżdżku, zakrzepowe zapalenie zatoki esowatej.

Z córką byłam teraz 11 dni w szpitalu. Moja córka miała głównie gorączkę, podawano jej paracetamol 3 razy dziennie i antybiotyk w kroplówce raz dziennie. Objawem był straszny płacz i brak apetytu , przez dwa dni przed hospitalizacją. Często budziła się w nocy przez pierwsze dni lub spała niespokojnie.  Po podaniu antybiotyku uspokoiła się . Już jesteśmy w domku i już się boję i myślę jak zapobiec nawrotowi, które często występują u dzieci. No ale mam nadzieje , że będzie ok.