Follow by Email

piątek, 23 stycznia 2015

ROTAWIRUS

Rotawirus - atakuje głównie wiosną i zimą. Szczególnie narażone są dzieci od 6 miesiąca życia do 2 roku życia. Rotawirus przenosi się z ręki na rękę. Najpierw pojawia się temperatura, potem wymioty i biegunka   ( może być nawet 9 kupek na dobę). Są one luźne , zielone, mogą zawierać śluz lub krew. Dzieci stają się słabe , senne. Bardzo szybko może dojść do odwodnienia. 
Aby stwierdzić rotawirus bada się kał na jego obecność. Co więcej, wirus zniknie dopiero wtedy gdy się go całkowicie wydali. Dlatego leki zapobiegające biegunce są zabronione.

Leczenie zazwyczaj polega na pobycie w szpitalu do czasu aż normalnie pije i je . Zwłaszcza pije. Płyny powinny być chłodne , bo ciepłe potęgują wymioty. Najlepsza jest woda niegazowana. Warto podawać dziecku także -  Gastrolit do kupienia w aptece- zawiera wszelkie niezbędne sole mineralne. Leczenie szpitalne polega na nawadnianiu kroplówką - taka kroplówka trwa ok 6 h. Czasem nawet lekarz zleca 2 pod rząd. 
Przy rotawirusie trzeba unikać słodyczy, soczków , jogurtów gdyż mogą potęgować ból brzucha i biegunkę. 
Ponadto , trzeba szczególnie dbać o pupcię malca, myć po każdej kupce , smarować , zmieniać pieluszkę , gdyż łatwo o odparzenie.  

SZCZEPIENIE: 

Zaszczepić przeciwko rotawirusom można dziecko jedynie między 6 a 12 tygodniem życia. W Polsce dostępne są 2 szczepionki do podawania doustnego w postaci płynnej :
-szczepionka Rotarix w 2 dawkach i Rota Teg w 3 dawkach. Warto jednak pamiętać, że zaszczepienie dziecka , nie gwarantuje, że dziecko nie zachoruje na rotawirus. Może być szczepione a i tak zachorować. Decyzja czy szczepić , należy do rodziców. My nie szczepiliśmy , bo na internecie jest pełno nie pochlebnych opinii na temat reakcji i powikłań poszczepiennych, a także na temat samych szczepionek. W Stanach i Hiszpanii dużo dzieci zmarło. I nie ma gwarancji , że akurat nasze dziecko zareaguje dobrze na tą szczepionkę.

Bardzo ważne: 
po przebytej chorobie dziecko jeszcze przez tydzień zaraża. 

Rodzice opiekujący się dzieckiem też mogą się zarazić . Dlatego bardzo ważna jest dezynfekcja rąk po zmianie pieluszki , przed i po każdym kontakcie z dzieckiem. 

Rotawirus na nieumytych rękach , zabawkach , meblach pozostaje nawet przez kilka tygodni. Dlatego po wyjściu ze szpitala warto zdezynfekować zabawki i wyprać parę razy odzież. 

Pamiętajmy, że nie leczone odwodnienie prowadzi do śmierci.