środa, 25 czerwca 2014

KASZKA DLA NIEMOWLĄT


 Pierwsza kaszka to niezwykłe doświadczenie w życiu każdej mamy. Pierwsza łyżeczka kaszki oznacza pokonanie pewnego etapu w życiu malca. Na rynku dostępne jest multum kaszek smakowych i zwykłych dla niemowląt . Ja osobiście stosuję kaszki BoboVita już od 4 miesiąca życia mojej córci. ( ważne: dzieci karmione piersią mogą jeść kaszę dopiero ok 7 miesiąca życia)
Kaszki po 4 miesiącu mają konsystencję bardziej płynną niż te po 6 czy 7, więc niech was to Drodzy Rodzice nie zdziwi, że dziecko może łatwo pić kaszkę z butelki.
Po 9 miesiącu polecam Wam przygotowywanie dziecku śniadanka z kuskusem. Jest on doskonałym trenerem, uczy jak spożywać pokarmy stałe.

Kaszki dla niemowląt są bogatym w witaminy śniadankiem . Można je urozmaicać, dodając różne owoce, albo wybierając różne smaki, tych już gotowych. W kaszkach możemy znaleźć witaminy: 
B, E, PP,A, D, E, K wapń, żelazo , magnez, błonnik, prebiotyki i probiotyki. Ilość i rodzaj witamin zależy od producenta kaszek. 
Kaszki robi się szybko, te gotowe polegają na wsypaniu proszku do wody przegotowanej , ale nie gorącej  lub do mleka- zależy od rodzaju kaszki.

Kaszkę można podawać butelką lub z łyżeczki , szybciej jest butelką ze specjalnym smoczkiem do kaszek, ale można też łyżeczką, jeśli dziecko szybko i ładnie nią je. 
KASZKI DZIELIMY NA :
Mleczne i Bezmleczne - różnią się sposobem przygotowania
Glutenowe i Bez glutenowe
Smakowe i Zbożowe 

To kiedy możemy podawać jaką kaszkę mamy napisane na opakowaniu tzn. 4 , 6, 9 oznaczające miesiąc życia dziecka

Ja daję swojej córce kaszkę raz dziennie na śniadanie, ale są też specjalne kaszki na noc.  

Kaszki glutenowe - wprowadzamy stopniowo dodając jedną łyżeczkę do kaszki bez glutenowej przez około 2 miesiące, zapobiegniemy tym CELIACE.

Jeśli bobas nie toleruje białek mleka krowiego -przygotuj kaszkę bezmleczną.
Gdy ma zaparcia- taką ze śliwkami lub jabłkami.

Porównanie kaszek dostępnych na rynku: 


Obecnie swojemu dziecku podaję kaszkę kukurydzianą z kaszką manną . Obie są błyskawiczne i robię je tak : 
i tej
Wlewam szklankę wody, potem szklankę mleka zwykłego , gotuję . Do gorącej wody /mleka wsypuję 2 łyżki te duże kaszki i mieszam . Potem dodaję owoce do smaku.  Dobrze na nie reaguje , nie ma problemów z trawieniem i dobrze się rozwija.
ja używam tej 

piątek, 20 czerwca 2014

PRAWDY I MITY O CHODZIKU

Obecnie, chodzik ma bardzo złą opinię. Panuje przekonanie, że chodzik krzywi nogi, nie uczy równowagi, opóźnia samodzielne chodzenie. . .
Ja osobiście się z tym nie zgadzam.  

Tak na prawdę, wszystko zależy od nas i od dzieci. Dlaczego? 

Po pierwsze, chodzik jak każda zabawka powinna być używana rozsądnie. Nie "CAŁY DZIEŃ " tylko kilka razy na dzień - dziecko nie powinno się męczyć w chodziku, tylko bawić - czuć swobodnie.

Po drugie, często rodzice wyręczają się chodzikiem i zapominają, że oni sami też muszą ćwiczyć chodzenie z dzieckiem za rączki. Nie tylko  chodzik i chodzik , ale też wspólne ćwiczenie nóżek . 

Po trzecie, ważne jest jak ustawimy dziecku chodzik. Rodzice często wsadzają dziecko do chodzika i nie patrzą czy dostaje ono nogami do ziemi - stąd tzw. chodzenie na palcach. Jak dziecko musi się wysilać, żeby postawić stopę , nic dziwnego, że przyzwyczai się do chodzenia na palcach nawet bez chodzika.

Po czwarte, chodzik musi być lekki, to wtedy dziecko porusza się sprawnie , nie wysila nóg, nie ciągnie całej ciężkiej góry ze sobą. TO JEST BARDZO WAŻNE . 

Po piąte, jeśli dziecko ma przed sobą np leciutką, kolorową kierownicę to wtedy zazwyczaj ciągnie do niej i chodzi przed siebie, a nie na boki. 

Po szóste, o krzywe nogi nie ma co obwiniać chodzika, bo jak dziecko ma predyspozycje do krzywych nóg to będzie je miało krzywe nawet bez chodzika. A jeśli chodzik będzie ustawiony za nisko lub za wysoko w stosunku do wzrostu dziecka, to wiadomo, że wtedy może sobie dziecko pokrzywić nóżki. 

Ponadto,  do chodzika trzeba dorosnąć. Dajemy go dziecku wtedy, gdy tupie nogami i wykazuje chęć do chodzenia, a nie gdy ma 3 miesiące i nic go to nie obchodzi.

wtorek, 17 czerwca 2014

HERBATKA -którą wybrać i kiedy ją podawać.

Dzieci nie karmione piersią - muszą być przepajane. Jednak czym je przepajać? To prawda, można czystą przegotowaną wodą, ale ja polecam specjalne herbatki. Są odżywcze, pomagają w trawieniu i gaszą pragnienie, pomagają na różne dolegliwości. Osobiście polecam te, specjalnie przeznaczone dla niemowląt np.:
Ja zaczęłam od tej

Dziecko nie miało kolek ani innych tego typu dolegliwości.

ZALETY HERBATKI Z KOPRU:
- pobudza pracę jelit,
-ma właściwości wiatropędne, 
-łagodzi wzdęcia,
-pomaga utrzymać prawidłowy przebieg procesów trawiennych
 Tej herbatki trzymałam się praktycznie do 5 miesiąca życia mojej córki.
Teraz ( wczoraj) kupiłam herbatkę:
Herbatka z tymianku, kopru, mięty i anyżuCórcia polubiła ją od razu .
ZALETY HERBATKI O SMAKU TYMIANKU:
-ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i dezynfekujące= podnosi odporność
-uspokaja , pobudza apetyt
-leczy infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych

ZALETY HERBATKI Z ANYŻEM : 
- pomaga w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych oraz problemów z układem trawiennym
- ma działanie wykrztuśne
- pomaga na kolki, wzdęcia, niestrawnością i nudnościami

ZALETY HERBATKI MIĘTOWEJ :
- łagodzi wzdęcia, nudności , zaparcia i inne problemy pokarmowe u niemowląt

Oprócz tych ziół, niemowlakom polecam :

HERBATKĘ RUMIANKOWĄ
Herbatka rumiankowaWyróżnia się ona działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Redukuje ból brzucha i ból przy ząbkowaniu. Można ją podać także dzieciom tygodniowym: 



HERBATKĘ Z MELISY
Łagodzi kolkę i działa uspokajająco.

HERBATKA Z LIPY, MALIN LUB CZARNEGO BZU

Stanowi najlepsze lekarstwo na przeziębienie.


Na rynku są też dostępne herbatki owocowe , ale moim zdaniem nie gaszą one aż tak pragnienia, zawierają cukier, więc nie są one aż tak zdrowe dla naszego brzdąca:
Herbatka z owoców południowychHerbatka brzoskwiniowaHerbatka owocowaHerbatka cytrynowa

Bardzo ważne: 

1. Podając herbatki pamiętajmy, że jednej odmiany można podać tylko 100 ml na dzień ( dlatego, że można wywołać przeczyszczenie) - z jednej łyżeczki. Lepiej robić 3 razy dziennie po 30 ml , niż 100 na cały dzień. Zacznijmy od nich, bo za dużo soczków prowadzi do próchnicy butelkowej.
2.Ponadto, pamiętajmy, że herbatę robimy na wodzie przegotowanej - nie musi być wrząca.


Jeśli chodzi herbatki do zaparzania - ziołowe = można je podawać dziecku po 6 miesiącu- w niewielkich ilościach i słabe. I musimy zwrócić uwagę czy jest to prawdziwe zioło czy na przykład zwykła czarna lub zielona z dodatkiem odrobinki np. mięty.
Np. taką ODRADZAM:

HERBATĘ CZARNĄ - ODRADZAM - zawiera kofeinę - przez co dziecko będzie miało problemy z zasypianiem lub będzie mniej spało przez dzień, a my będziemy myśleć, że to normalne na tym etapie. Zaleca się podawanie jej po 2 roku życia, a najlepiej w małych ilościach ( Zdaję sobie sprawę, że w Polsce zwłaszcza u biedniejszych rodzin tak się nie dzieje, dlatego jeśli już musicie podać czarną z powodów finansowych , podawajcie ją słabą z jedną łyżeczką cukru - inaczej zepsuje dziecku nerki, lub będzie miało następstwa w późniejszych latach.)


HERBATA CZERWONA -po 1 roku życia.