W SKRÓCIE -
Jak wygląda noworodek?
- Jego dłonie i stopy mogą być sine
- Głowa noworodka ma kształt stożkowaty
- Skórę może jeszcze pokrywać meszek
Co potrafi?
- Śpi ok. 20 godzin na dobę
- Widzi twarze i przedmioty z odległości ok. 30 cm
- Nie rozpoznaje kolorów: jedynie czerń i biel
- Nie wytwarza łez
- Wyczuwa cztery smaki: słony, słodki, kwaśny i gorzki
- Posiada kilka ważnych odruchów, m.in.: ssania, chwytny, kroczenia, szukania oraz Moro
- Postrzega siebie i mamę jako jedność
- Noworodek potrafi skupić przez chwilę wzrok na twarzy opiekuna
- Próbuje naśladować mimikę opiekuna
- Rozpoznaje głos i zapach mamy
- Próbuje odwracać głowę w kierunku dźwięku
- Leżąc na brzuchu, próbuje podnosić w górę główkę i przez chwilę utrzymuje ją w tej pozycji jednak należy jeszcze ciągle pamiętać o podtrzymywaniu główki maleństwa.
- Pojawiają się pierwsze dźwięki przypominające gulgotanie. Pojawia się także głużenie, czyli najwcześniejsza faza rozwoju mowy dziecka.
DODATKOWE INFORMACJE: Jednomiesięczne dziecko może próbować brać do ręki zabawki, jednak koordynacja ręka-oko nie jest jeszcze do tego wystarczająca. Dziecko może wyciągać rączki w stronę interesującej zabawki, ale będzie miało prawdopodobnie zaciśnięte piąstki i nie chwyci jej. Jeśli zabawka zostanie maluchowi podana, jest w stanie ją utrzymać w rękach. Jednomiesięczne dziecko odkrywa, że rączki i nóżki, które widzi, należą do niego. To zainteresowanie można podtrzymywać, bawiąc się z niemowlęciem jego rączkami i nóżkami. Wtedy maluch poczuje dotyk rodzica, równocześnie widząc swoje kończyny. Już od dłuższego czasu maluszek jest w stanie rozpoznać mamę i tatę. Około pierwszego miesiąca życia potrafi to nawet okazać. Reaguje inaczej na obce twarze, a inaczej na swoich rodziców. Uspokaja się, widząc mamę lub tatę, łatwiej nawiązuje z nimi kontakt wzrokowy. Jednomiesięczne niemowlę wydaje się preferować pewne rodzaje muzyki i dźwięków. Dobrze jest puszczać mu różnorodną muzykę i umożliwiać słuchanie różnych dźwięków. Będzie to stymulowało rozwój dziecka.
UWAGA
Należy pamiętać, że dzieci urodzone przedwcześnie nie zawsze rozwijają się tak, jak ich rówieśnicy urodzeni o czasie. W ich przypadku to lekarz musi stwierdzić, czy rozwijają się prawidłowo. Przełomowe momenty u takich niemowląt nadchodzą zazwyczaj zgodnie z datą ich prawidłowej daty urodzenia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz