poniedziałek, 31 marca 2014

EMOCJE MŁODEJ MAMY

Po porodzie czujemy różne emocje - radość, ulgę, szczęście, ale czasem też smutek, żal, gorycz, złość, zawód, bezradność, zmęczenie. Powody emocji negatywnych są różne:
- brak wsparcia rodziny
- śmierć męża
- bycie samotną mamą
- choroba dzieciątka
- komplikacje poporodowe u nas
-odczuwanie bólu po porodzie i jednoczesna opieka nad dzieckiem
- nieustający płacz dziecka

Jak sobie z nimi radzić :
- trzeba się wyciszyć
-wygospodarować chociaż 15 minut dziennie dla siebie (np. gdy dziecko śpi) i wtedy robić to co się lubi , co odstresowuje -czytać, słuchać muzyki, zrobić manicure, uczesać włosy , oglądnąć komedię
- warto porozmawiać o uczuciach z rodziną , przyjaciółmi , nawet z położną albo kobietą z sali , która też  właśnie urodziła dziecko
-jeśli emocje są naprawdę silne warto skorzystać z pomocy specjalisty : psychologa czy terapeuty

Musimy też zdać sobie sprawę, że dzieci czują to co ich mamy. Więc jeśli my cierpimy, to one też, tylko one  nie wiedzą czemu. Są bezbronne i się boją, i potrzebują nas najbardziej ze wszystkich. To dla nich musimy dbać o siebie, musimy być silne i walczyć ze stresem .
Pamiętajmy też, że jedynym źródłem komunikacji noworodka jest płacz, chodź nas denerwują tylko tak moga nam przekazać, że coś potrzebują, że coś jest nie tak. Jeśli my się uspokoimy ,  weźniemy oddech to może one też. Im więcej stresu i paniki z naszej strony, tym więcej płaczu wśród naszych niemowlaczków. Pamiętajmy o tym!

APTECZKA NIEMOWLAKA

Tak naprawdę dla dzieci od 0 do 6 miesięcy jedynym rozwiązaniem jest szpital . Jedynymi lekami dostępnymi dla niemowląt są leki na kolki , gorączkę i na czyszczenie noska i uszek. I tyle inne leki są na receptę.
Bardziej znane leki na kolkę:
                                                   - Infacol -powyżej 1 miesiąca życia

-Delikol- już od pierwszego dnia życia
-espumisan -  powyżej 1 miesiąca życia
-Lefax PUMP-LIQUID
Sab Simplex  od 3 tygodnia życia
-plantex duo - po 1 miesiącu

-pro bacti dziecko - od 3 miesiąca
-Bobotic

-DENTIONOX Infant Colic Drops
-Kupując lek przeciwgorączkowy, warto pamiętać, że jedna substancja chemiczna (czyli paracetamol lub ibuprofen) może być dostępna w aptece pod różnymi nazwami. Np.:paracetamol można kupić jako Apap, Paracetamol, Calpol, Efferalgan, Pedicetamol. Ibuprofen zaś może być sprzedawany jako Nurofen, Ibum, Bufenik. To ważne, ponieważ podanie dziecku dwukrotnie tego samego leku, np. najpierw Apapu (czyli paracetamolu), a pół godziny później Calpolu (też paracetamolu), spowoduje przedawkowanie leku.
APAP -
od 3 miesiąca życia


PARACETAMOL HASCO- OD PIERWSZEGO DNIA ŻYCIA

KROPLE DO NOSA-



-spray do uszu :
powyżej 3 miesiąca

KROPLE DO CZYSZCZENIA OCZEK:



MAŚĆ NA ZĄBKOWANIE:




SPACER Z BOBASEM

1.Po pierwsze, na spacer warto chodzić codziennie przynajmniej na 2 godzinki.
2.Po drugie, to , że jest mróz na polu nie jest usprawiedliwieniem.
3.Po trzecie, na spacer nie powinno się chodzić jedynie w czasie deszczu, śniegu, burzy i w porach wietrznych.
4. Spacerując, ważne jest :
- ubiór dziecka odpowiedni do pogody ( zima : ubranko pod spód z długim rękawkiem plus kombinezon zimowy , wiosna: ubranko pod spód z długim rękawkiem plus kurteczka wiosenna, albo kombinezon wiosenny, jesień : ubiór na cebulkę plus kombinezon lub kurtka przejściowa , lato ubranko z krótkim rękawkiem,opaska na glowke zamiast czapki)
- wzięcie torby z : pampersami, chusteczkami do pupy, kremem na odparzenia, ubiorem zapasowym, zapasowa pieluchą, smoczkiem uspokajaczem, mamy karmiące mlekiem sztucznym muszą pamiętać o zapakowaniu butelki z urobionym mlekiem w termosie na butelki takim jak na obrazku
 ( gdy jest to dłuższy spacer np. 4 godzinny  bierzemy 2 butelki i pudełko z mlekiem oraz termos z ciepłą wodą do urobienia mleka)
- zimą i jesienią - pamiętamy o grubym kocyku do przykrycia nóżek dziecka i pieluszce do przykrycia buzi
-wiosną- możemy wziąść lekki, cienki  kocyk jeśli jest wiaterek
- przed spacerem smarujemy buzię dziecka kremikiem :
-zimą i jesienią -

-latem - kremem na słońce
-warto też mieć zawsze przy sobie książeczkę zdrowia dziecka z jego danymi medycznymi ( tak na wszelki wypadek) Ponadto ważne są pory spaceru. Zima wychodzimy w samo poludnie wtedy jest przeważnie najlepiej na polu ,latem wychodzimy albo w godzinach rannych albo po południu kolo 15, 16. Latem unikamy spacerowania w samo poludnie,gdyz wtedy slonce najbardziej przypieka .

Kalkulatory ciążowe

Na internecie są dostępne tzw kalkulatory ciążowe. Jest ich dużo. Są darmowe. I są ciekawe dla mam wychowanych w dobie internetu. Czym one są ? Pomagają wyliczyć datę porodu, poczęcia , przewidywany czas porodu. Są one ciekawostką. Jednak nie powinnyśmy się nimi sugerować aż tak strasznie. Bo i tak najpewniejsze informacje usłyszymy od naszych ginekologów. Każda ciąża jest inna i żaden kalkulator nie przewidzi, że dziecko urodzi nam się akurat w terminie , po lub przed.
Oto lista najczęściej używanych kalkulatorów:
http://www.kalbi.pl/kalendarz-ciazy
http://forum.parenting.pl/kalkulator-ciazy-porodu.html
http://dziecko.haczewski.pl/
http://www.ciazowy.pl/kalkulator,termin-porodu.html
http://www.mamazone.pl/kalkulatory/kalkulator-daty-porodu.aspx
http://ciazaporod.babyonline.pl/kalkulator_tygodnia_ciazy.html

niedziela, 30 marca 2014

Usypianie - JAK TO ROBIĆ.

Sen niemowlaka . Noworodek powinien spać do 20 h na dobę, niemowlę około 15 h na dobę. Z wiekiem ten czas się zmniejsza. Niestety nie każde dziecko zasypia bez problemu. Możemy jednak mu to ułatwić . Jak ? Najważniejszy jest rytuał. Nie musi to oznaczać codziennych kąpieli, ale na przykład:
 1. przemywamy buzię
 2. przygaszamy światło( zostawiamy włączoną małą lampeczkę albo telewizor bez dekodera, cokolwiek byleby był półmrok w pokoju) 
 3.dajemy dzidzi smoka , i pieluszkę do przytulenia 
 4 .puszczamy karuzele, albo pozytywkę i czekamy aż maluch zaśnie 

lub opcja dla mam śpiących z dzieckiem : 
 1. przemywamy buzię
 2. przygaszamy światło( zostawiamy włączoną małą lampeczkę albo telewizor bez dekodera, cokolwiek byleby był półmrok w pokoju) 
3.przytulamy dziecko do siebie i czekamy aż zaśnie

Najgorsze co można zrobić to nauczyć dziecka lulania. Sprawdza się to jak dziecko ma do max.4 kilo, ale potem będziemy płakać, że tak je nauczyłyśmy gdy dziecko będzie mieć 10 kilo. 
ZABAWA NA RĘKACH -TAK. 
OBSERWOWANIE POMIESZCZEŃ -TAK. 
USYPIANIE -NIE

Znam mamy co usypiały dzieci na huśtawce, ale to też jest trudne, bo nie daje nam czasu dla siebie. 
Faktem jest, że dziecko które zasypia w określonych warunkach, budzi się jeśli zauważy zmianę tych warunków w fazie lekkiej snu, czyli lulane budzi się położone do łóżeczka. 
Ostrzegam też przed zasypianiem przy piersi. Dziecko jej nie czuje i od razu się budzi. I usypianie zaczyna się od nowa. Dziecko, które leży spokojnie i zasypia, budzi się tylko na jedzenie a nie ze strachu , że coś się zmieniło.
Co jest ważne :
- dziecko układamy na boku, żeby się nie udławiło, ale i nie przewróciło na buzię, najlepiej dziecko czymś podeprzeć z obu stron ( najlepiej  specjalnymi wałeczkami- do kupienia w sklepie )
Starsze niemowlę-możemy usypiać czytając mu bajeczkę, albo puszczając kołysanki czy też muzykę klasyczną, można też puścić dostępny na you tube szum odkurzacza czy suszarki-mi to pomagało.http://youtu.be/aooFhDaUaVc

sobota, 29 marca 2014

KĄPIEL

Jak po raz pierwszy wykąpać niemowlę w domu? Złote zasady:
1. Trzeba naszykować:
- ręcznik dla niemowląt ,
- czapeczkę nie za dużą, żeby nie spadała z uszek i nie za małą, żeby je zasłaniała
- ciuszki na zmianę,
-  płyn do kąpieli dla niemowląt ,
 -balsam lub oliwka ( ja stosuje http://www.aptekaslonik.pl/images/prod/12904/nivea-baby-mleczko-aksamitne-aoes.jpg)
- krem na pupę lub puder ( ja polecam Bepanthen )
- czysty pampers
- kocyk
2. Gdzie można kąpać: łazienka (jeśli jest większa), pokój ( jeśli dziecko jeszcze nie chlapie)
kuchnia. Ja kąpię w kuchni. Ogrzewam najpierw pomieszczenie palnikiem na kuchence, żeby było około 22 stopni. Przynoszę wszystko co potrzebuję . I na koniec wlewam wodę do wanienki . No i się kąpiemy. ( Nie muszę chyba dodawać, że drzwi do kuchni mam zamknięte , żeby nie było przeciągu.)
3. Temperatura wody - lepiej nie wlewać jej na oko, warto więc zainwestować w : termometr do wody dla niemowląt http://www.dziecko.eu/1093-1506-thickbox/termometr-kapielowy-delfin-canpol.jpg. Polecam ten - ten jest tani i skuteczny . Można też kupić wanienkę z wbudowanym termometrem ale on raczej nie pokazuje dobrze, więc nie warto mu ufać.
4. Myjąc trzeba : podtrzymywać główkę ręką (można kupić specjalną gąbkę http://image.ceneo.pl/data/products/16961089/i-badum-materacyk-do-kapieli-wkladka-z-gabki-do-wanienki-dla-dzieci-maxi.jpg, leżaczek jednak polecam , bo nie przetrzymuje wody i nie tworzą się na nim bakterie - jest lepszy od gąbki) .
5. Myjąc pamiętamy o : paszkach, szyjce , wnętrzach dłoni , kolankach  - tam najbardziej zbiera się brudek  no i między paluszkami u rąk i nóg.
6. Myjemy pewnie ale delikatnie. Nie bójmy się : dziecko nie jest aż tak kruche czy słabe.
7. Mit uszka : to mi powiedziała położna zapalenie ucha nie jest od zalania go wodą ale od przewiania. Do uszek może wlać się woda, w końcu dziecko było w wodach płodowych całą ciąże, małe dzieci bierze się też na basen , niektóre rodzą się w wodzie . Ważne jest aby mokre uszko chronić czapeczką a nie brać od razu na wiatr czy przeciąg, bo lekarz na pewno obwini o zapalenie ucha zalanie przez nas uszka podczas kąpieli.

KARMIENIE

Jak karmić niemowlę ? Nie będę tu się rozpisywać o pozycjach karmienia piersią czy o utrzymaniu laktacji . Mogę co najwyżej podać linki gdzie są ciekawe informacje na ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=vsakAE_BvxQ ,  http://www.babyboom.pl/niemowleta/karmienie_piersia.html. To tyle jeśli chodzi o karmienie piersią . Dlaczego ? Bo ja mam odczucie, że mamy które karmią mlekiem modyfikowanym są dyskryminowane i źle traktowane w naszym kraju. Owszem , zgadzam się mleko matki jest Ok , jest najlepsze dla dziecka , ale nie każda matka może lub chce karmić. Ja mam taką maksymę :DZIECI SZCZĘŚLIWE TO  ZDROWE DZIECI, a które dziecko jest szczęśliwe gdy mama płacze , bo ją strasznie bolą brodawki, bo ma wklęsłe, albo płacze bo nie ma pokarmu , bo czuje, że zawiodła jako żywicielka. Moim zdaniem , dzieci czują ból i smutek matek i wtedy są płaczliwe , nieraz głodne ale nie umią tego powiedzieć, więc po co się męczyć na siłę. Karm piersią tyle ile możesz, nie to nie . PROSTE. Co z tego, że matki, teściowe na ciebie naskakują, radzą: przyłóż lepiej cycka, zagryź zęby, to ma boleć!! Olać to , nic na siłę!! Karmiąc flasią też można nawiązać więź z dzieckiem , też się je kocha, i też oddałoby się za nie życie. Gdyby mleko modyfikowane 1 było takie złe i straszne , to by nie było dopuszczone na rynek , a że jest to znaczy, że przechodzi testy i spełnia normy. Jeśli my jako matki będziemy szczęśliwe , to dzieci też. Dla nich ważna jest nasza obecność , czułość a nie laktowanie 24 na dobę, a dziecko widzimy raz na jakiś czas, jesteśmy wyczerpane i padnięte. Z tej prasowej nagonki na karmienie piersią nieraz depresja poporodowa się bierze. KARM JAK CHCESZ, TWÓJ WYBÓR -TO TY JESTEŚ MATKĄ , NAWET OJCIEC DZIECKA NIE MOŻE CIĘ ZMUSZAĆ - TO TYLE!!!:D

piątek, 28 marca 2014

Przebieranie -czyli zmiana ubranka.

Przebieranie - temat pokrewny do przewijania, tylko tu zmieniamy  dziecku nie pampersa, ale ubranko . Jak najlepiej przebrać dziecko? Po pierwsze , trzeba zachować spokój . Nie każde dziecko lubi mieć zmieniane ubranko i zaczyna płakać. A wtedy mamy się śpieszą i jeszcze gorzej im  to wychodzi. Są różne typy ubranek dla niemowląt śpiochy, półśpiochy, body, spodenki , bluzeczki, sukieneczki. Ale co jest najlepsze??
Myślę, że każda mama wie to na podstawie obserwacji swojej pociechy. Na pewno trzeba mieć w szafie po parę ubranek jednego typu ( sukieneczki oczywiście w szafie córeczek ). Natomiast, z moich obserwacji wynika, że body są dla dziecka najwygodniejsze - nie piją w brzuszek , nie gniotą, ale... NO WŁAŚNIE JEST JEDNO ALE... Po kąpieli nie ma opcji , żeby bez płaczu założyć bodziaka . Po pierwsze, dziecko jest wilgotne co utrudnia sprawę. Po drugie , dziecku zazwyczaj po kąpieli się oliwii oliwką dla niemowląt , albo balsamuje balsamem. Rączki są tłuste i ubranko zamiast ładnie wchodzić się klei do małego ciałka. Dlatego stąd rada: DROGIE MAMY PO KĄPIELI ZAKŁADAJMY NIEMOWLĘCIU KAFTANIK + PÓŁŚPIOCHY ALBO SPODENKI. Niektórzy spytają czemu nie śpiochy , już mówię : Ja osobiście ich nie lubię . Mają dużo guzików, nieraz ciężko zapinających się i ubieranie ich przez to trwa dłużej a nasza dzidzia w tym czasie marznie.

Przewijanie -jak to robić?

PRZEWIJANIE? Mamy martwią się jak to będzie po raz pierwszy przewinąć niemowlę, oglądają filmiki instruktażowe... Pytam się PO CO ??? Przecież, przewijanie to nic prostszego!! Ja nie czytałam nic na ten temat , a i tak jak zobaczyłam niemowlę to wiedziałam , że po prostu odpinamy starego pampersa a ubieramy nowego. Firmy pampersowe mają na opakowaniu pokazane gdzie jest przód a gdzie tył, chodź moim zdaniem idzie się tego domyśleć. A na co zakłada się pampersa ( pupcię:)  ) to chyba każdy nawet nie mający dziecka wie. Więc , drogie mamy nie przesadzajmy i nie martwmy się na zapas, że nie damy rady dziecku zmienić pieluszki same bez pomocy , bo to NIC PROSTSZEGO, a instynkt podpowie nam na ile delikatne musimy być aby nie skrzywdzić naszego małego brzdąca. :D